Koža je osjetljiv zaštitni pokrov i svaka dublja ogrebotina, kirurški zahvat ili opeklina ostavljaju trag. Kad je ožiljak mali ili je na mjestu koje lako prekrijemo odjećom, ne brine nas mnogo. Ali čak i tada razmišljamo može li se on ukloniti ili barem smanjiti njegova vidljivost.

Prirodan proces zarastanja kože završava ožiljkom. Izgled ožiljka i daljnje liječenje ovise o brojnim čimbenicima: lokalizaciji, dubini, veličini i vrsti ozljede, dobi, genetskim predispozicijama, zdravstvenom stanju ozlijeđenoga itd.

Nema ožiljka koji se apsolutno može ukloniti, odnosno u cijelosti učiniti nevidljivim, ali postoje tehnike kojima se može smanjiti ili učiniti manje uočljivim.

Među najčešće estetski neprihvatljive ožiljke spadaju:

Keloidikoji surezultat prekomjerno agresivnog cijeljenja. Ožiljak je veći od ozljede, uzdignut, tvrd, svrbi. Tretman može biti kirurški, izrezivanjem, injektiranjem malih doza steroidnih pripravaka ili aplikacijom silikonskih pokrova. Manji ožiljci mogu biti tretirani krioterapijom. Teško ih je prevenirati, ali ako znate za svoju sklonost nastanku keloida, moguće je preoperativno i intraoperativno preventivno djelovati.

Kontrakturekože najčešće su nakon opeklina. Zatežu kožu, a ako su u području zgloba ili su, pak, opsežne, mogu ometati pokrete.

Hipertrofični ožiljci nalikuju keloidu, ali su često mekši, crveni i imaju komponentu upale. U isto vrijeme hipotrofični su ožiljci područja stanjene, razvučene kože.

U terapiji i prevenciji ožiljaka ponajprije treba spriječiti prekomjerno cijeljenje, infekciju rane i ubrzati cijeljenje. U terapiji ožiljaka dostupni su razni pripravci koji se mogu kupiti bez recepta u ljekarni. Uz pomoć mnogih od njih moguće je ublažiti i ukloniti svrbež i osjetljivost ozlijeđene kože. Mogu sadržavati antihistaminike, kortikosteroide, vitamin E itd.

Kod nekih ljudi ožiljci se vrlo učinkovito liječe tretmanima dermoabrazije (površnog ili srednje dubokog „brušenja“ kože, IPL-om koji potiče obnavljanje i restrukturiranje kože) i tretmanom laserom, kojim se veći ožiljak može smanjiti. Ako keloidne ožiljke odlučite operativno tretirati, najbolje je pričekati oko godinu dana, kada svi procesi cijeljena i inervacije u koži završe. Dugotrajno, od mjesec do godine dana, stavljanje silikonskih obloga može pomoći, posebice ako su kombinirane s dodatnim pritiskom i dovoljno rano primijenjene. Naprotiv, ožiljke koji izrazito zatežu kožu i ometaju pokrete potrebno je što prije početi liječiti.

Hipertrofični i keloidni ožiljci često se rješavaju aplikacijom kortikosteroida u sam ožiljak – sami ili u kombinaciji s drugim metodama, npr. IPL-om. Injekcije punila (filera) mogu popuniti manje defekte na neko vrijeme, ovisno o tipu punila.

U želji da pomognu brže i bolje zarastanje rana brižne mame često nanose razne preparate. Pritom treba znati da što je više sastojaka u kremicama, veća je mogućnost za alergijsku reakciju, tako da su D-panthenol ili vazelin često najbolji izbor.

Nikako nije dobro da dođe do infekcije rane jer svaka infekcija ometa uredan proces cijeljenja i povećava mogućnost nastanka vidljivijeg ožiljka. Znači, najvažnije je ranu očistiti, ali je isto tako potpuno pogrešno mišljenje da rana mora biti suha. Ona bolje zarasta u vlažnom mediju, pa se neki odlučuju za nanošenje vazelina na rane ili ih, pak, pokrivaju silikonskim oblogama.

Preporuke oko cijeđenja soka od luka, meda i ostalog radi sprečavanja bakterijskih i gljivičnih infekcija u najmanju su ruku upitne, ako ne i štetne. Zdravom organizmu i čistoj rani to sigurno ne treba. Odgođeno i inficirano cijeljenje zahtijeva specifične medicinske pripravke, oko čega se najbolje konzultirati s liječnikom.

Akne

Ožiljci koji ostaju nakon akni koje su duboke, inficirane, dugotrajne ili izlagane suncu također su česti, kao i oni nakon vodenih kozica. Ako imate ožiljke na licu, terapija IPL-om i dermarolerima, uz sve ostale „klasike“ medicinske kozmetologije, mogu riješiti taj problem. Ožiljci nakon carskog reza ili operacija štitnjače, prometnih nesreća i bezazlenog pada s bicikla su također vrlo česti i mogu se ublažiti pažljivim odabirom metode i uz puno strpljenja.

Strije

Strije su također neka vrsta ožiljka. Trauma koja djeluje na kožu jest rastezanje, a konačni je rezultat nezadovoljavajući oporavak strukture kože koja je mjestimično stanjena i najčešće blago promijenjene boje, nekad bljeđe, a nekad crvenkasto-ljubičaste.

I za kraj, najbolje je pokušati izbjeći neželjene situacije koje uzrokuju traume kože i nastanak ožiljaka kao što su, primjerice, opekline u djece. Ipak, to ne znači da se treba odreći koturaljki ili skakanja u more. Ali imati pokoji ožiljak kao uspomenu na djetinjstvo nije tragedija.

Tekst: Dr. Lea Homolak, Studio ECHO, www.studio-echo.com

Foto: Thinkstock