Ako se izuzme plač beba kao čimbenik koji izravno utječe na normalan ciklus spavanja roditelja, stres je isto tako još jedan od uzročnika koji u ranoj fazi roditeljstva mladim majkama i očevima remeti raspored spavanja.

Međutim, ovo stanje ne mora isključivo trajati samo prvih nekoliko mjeseci. Loša vijest je da ćete i šest godina nakon rođenja vašeg mališana možda osjećati negativne posljedice na vaš san.

Bolesti, noćne more, odvikavanje od pelena i povremeno mokrenje u krevet i bilo što drugo što bi vaše dijete moglo iskusiti, utječe na to da se broj neprospavanih noći poveća.

Također, istraživački tim sa Sveučilišta Warwick u Velikoj Britaniji otkrio je da je vjerojatnije da će žene ostati budne tijekom noći brinući se o bebi češće nego muškarci.

Istraživači su ispitali 2.541 ženu i 2.119 muškaraca koji su dobili dijete između 2008. i 2015. godine.

Rezultati su pokazali da majke spavaju sat vremena manje tijekom noći, točnije 62 minute, i to u razdoblju od tri mjeseca nakon porođaja, dok muškarci žrtvuju 13 minuta.

Na gore navedene rezultate, dodatnih 14 minuta izgubljenog sna imale su majke koje doje i moraju ustati i podojiti dijete tijekom noći, što ukupno u prosjeku iznosi više od sedamdeset minuta nespavanja, prenosi Evoke.

Mnogi od vas će se složiti da je ta minutaža puno veća, osobito ako imate više od jednog djeteta ili je dijete u fazi učestalog dojenja, što nije nikakva rjetkost. Žene si na razne načine pokušavaju olakšati spavanje, a spavanje skupa s djetetom donekle olakšava priču jer se ne moraju ustajati, a i kad ih dijete osjeti da su blizu, mirnije spavaju...

Izvor:Klix.ba

Tekst: I.T.

Foto: Profimedia