Krajem prošle godine, točnije 27. prosinca njemački kirurzi su na presskonfernciji zatražili da se u Njemačkoj uvede obaveza nošenja kaciga na njemačkim skijalištima jer kaciga je jednostavna zaštita koja može smanjiti broj teških ozljeda glave i mozga te teških krvarenja mazga. Dva dana poslije Michael Schumacher je nakon skijaške nesreće operiran u Grenobleu zbog teške ozljede lubanje i mozga. Legendarni vozač formule nosio je kacigu.

Nažalost, ni kaciga ne može uvijek spriječiti najgore što dokazuje primjer Schumachera. No, Schumacherova nesreća je također dokaz da kaciga spašava život jer je pitanje bi li preživio pad da nije nosio kocigu. Skijaši skijajući razvijaju brzine od 40 do 50 km/h i kacige su dizajnirane da izdrže udarce pri takvim brzinama. Nažalost, splet nesretnih okolnosti, konfiguracija staze s kamenjem te udarac postrance u glavu, rezultirao je time da je Schumacherova kaciga ipak popustila.

Danas u Njemačkoj po sezoni strada 43 000 skijaša koji završavaju u bolnici, a više od 3000 njih zadobiva teške ozljede glave. Cilj njemačkih kirurga je smanjiti taj broj nošenjem kaciga.

Kaciga je važna za početnike, ali i iskusne skijaše

Skijaši znaju da se padovi i ozljede događaju najčešće iznenada. Dovoljan je jedan krvi potez, pogled u stranu i nesreća je već tu. Također koliko god bili iskusan skijaš, ne možete uvijek kontrolirati situaciju oko vas. Tada kaciga može biti presudna.

Kaciga je posebno važna za početnike koji tek kreću u upoznavanje nizbrdica na skijama, uče kako kontrolirati skije i paziti na skijaše oko sebe koje treba zaobilaziti ili pak svojim skijanjem ne zbunjivati ili tjerati na nesigurne poteze. Sve su to situacije kada kaciga može biti od vrlo velike koristi.

Velik broj Hrvata se ovaj vikend sprema na skijanje i ako ste vi među njima i još niste kupili kacigu, svakako to učinite. Jer kaciga vam može spasiti život.

Foto: Thinkstock