Mala su djeca u dodatno težoj situaciji od nas odraslih; njihov se imunološki sustav do navršene 5. godine života razvija i sazrijeva, zato banalne virusne infekcije koje se manifestiraju hunjavicom i blago povišenom temperaturom u nas velikih − kod male djece prouzrokuju i upale uha, laringitise, bronhiolitis (upala sitnih bronhalnih ogranaka), te upalu pluća.

Stvar se dodatno komplicira ako vaše dijete pohađa jaslice (dob od 1 do 3 godine) ili vrtić; tada, nalazeći se među vršnjacima, često ulazi iz infekta u infekt koji se kružno širi unutar grupe. Pregrijane prostorije, suh zrak, zatvoreni prostori koji se rijetko zrače te mnogo djece u bliskom kontaktu pogoduju povećanoj osjetljivosti sluznice dišnih putova i olakšanom kapljičnom širenju virusa.

Čini vam se da ne prođe puno otkako ste dijete izliječili i nakon teško uzetog bolovanja poslali ga natrag u vrtić, a evo − ono je ponovno bolesno, kašlje, šmrca, loše spava noću, cendravo je i ima slab tek, s povremenim temperaturama koje vas dodatno plaše. Takvo dugotrajno stanje kod neke se djece dodatno komplicira i bakterijskom infekcijom − a tada su na rasporedu česti posjeti pedijatru, možda i laboratoriju, dugotrajna čekanja u gužvama po čekaonicama, natezanja s uzimanjem antibiotika ili kapanjem nosa, uha… neprospavane noći.

Zato, kako bismo, ako ne spriječili, a onda barem sveli na najmanju moguću mjeru pojavljivanje prehlade ili gripe u obitelji, treba zimnicu dobrog zdravlja početi skupljati još za vrijeme ljeta i rane jeseni koristeći se blagodatima sunčanih dana, boravka na svježem zraku (more, selo, planina ili gradski parkovi − sve se preporučuje) uz izobilje svježeg voća i povrća…

Ojačajte imunitet

Neka vaša prehrana bude dobro izbalansirana, bogata svježim voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama. Obogatite jelovnik namirnicama bogatima vitaminima C, E, A te mineralima kalcijem, cinkom, bakrom, željezom i selenom. Šećite se, plivajte, vozite bicikl, rolajte se, uživajte zajedno sa svojom djecom baveći se umjerenom fizičkom aktivnošću, spavajte dovoljno, izbjegavajte stres, alkohol i pušenje, pijte dosta tekućine − poglavito voćnih sokova od svježe ocijeđenog voća.

Prehrana

Vitaminom A bogato je zeleno povrće, mlijeko i mliječni proizvodi, suho voće i orašasti plodovi, citrusi, breskve, trešnje, cjelovite žitarice, riba. Vitamin E nalazi se u pšeničnim klicama, biljnim uljima, jajetu , mlijeku…

Vitamin C smatra se vitaminom broj jedan, jer izravno utječe na stanice imunološkog sustava − povećava broj bijelih krvnih stanica i ubrzava njihovo kretanje prema mjestu upale, a budući da se ubrzano troši u infekciji, treba ga dodatno davati u bilo kojem obliku − svježe voće, povrće, sokovi, ali i u obliku sirupa ili tabletica − za djecu najmanje 50 mg na dan. Nema bojazni od predoziranja vitaminom C − on je topiv u vodi, a višak se izlučuje urinom. Osim dobro poznate naranče, limuna, mandarina i grejpa, vitaminom C bogate su i jagode, kivi, grašak, špinat, rajčica, zelena paprika…

Majčino mlijeko i dojenačke formule također osiguravaju dovoljnu količinu vitamina C.

Uz vitamin C preporučuje se uzimati Ehinaceu − biljku koja dokazano jača imunitet. U obliku kapi primjenjuje se u ciklusima od po 4 do 6 tjedana, a za djecu je potrebno nabaviti standardiziranu bezalkoholnu otopinu. Cink je element u tragovima, sastavni dio više od 300 enzima, potiče stvaranje obrambenih stanica te ga je dobro početi uzimati uoči sezone gripe i prehlada, nalazi se u žitaricama, crvenom mesu i nekim školjkama. Selenom i bakrom bogate su cjelovite žitarice, plodovi mora i iznutrice.

Pazite na probavu

Imunitet je izravno povezan i sa stanjem crijevne flore, čiju ravnotežu narušava česta antibiotska terapija, uzrokujući proljev. Prehranu zato valja nadopuniti pripravkom probiotskih bakterija kako bi se potpomogla obnova crijevne flore, a tome služe fermentirani mliječni proizvodi s mliječnim i bifido bakterijama − potiču probavu, održavaju ravnotežu crijevne flore i pridonose obrani od infekcija, te inulinom − prebiotikom koji služi za prehranu tih “zdravih” bakterija.

Vodite računa o hidraciji

Tijekom ljeta i rane jeseni konzumirajte i vi i vaše dijete što više svježih voćnih sokova, no ako vas u jesen “ulovi” šmrcanje i peckanje u grlu, ne zaboravite da su čajevi odličan saveznik u borbi protiv prehlade, uz dodatak meda koji pomaže smanjenju iritacije sluznice te limunova soka koji je prirodni izvor vitamina C − u male su djece često korisniji nego mnogi sintetski sirupi protiv kašlja. I pileća juha, pokazalo se, nije samo izmišljotina naših baka “za bolje zdravlje” − ona − dokazala je moderna znanost − ima blaga antibiotska i dekongestivna svojstva. Voda, čaj, sok, juha, dakle − tekućina − sprječava dehidraciju, pomaže u vlaženju sluznice nosa, razrjeđuje sluz i pomaže iskašljavanju.

Tekst: Mr. sc. dr. Đurđica Šešo Šimić, specijalist pedijatar, Poliklinika za dječje bolesti ‘Helena’, Dom zdravlja Istok, Zagreb

Foto: Thinkstock