Alergija na mlijeko i intolerancija na laktozu su dva različita problema. Alergija pogađa od dva do sedam posto novorođenčadi, te je to čini najučestalijom alergijom te životne dobi. Kad je riječ o alergiji imunosni sustav djeteta burno reagira na bjelančevine iz mlijeka i javljaju se simptomi alergije. Većina mališana nakon treće godine “preraste” alergiju na mlijeko, no često nakon toga razviju alergije na neke druge namirnice. Alergija na mlijeko se kod beba od godinu dana javlja prije svega ako majka daje djetetu kravlje mlijeko. Na majčino ili adaptirano mlijeko djeca u pravilu nisu alergična. Zato je važno ne nuditi djetetu kravlje mlijeko prije godine dana starosti.

S druge strane intolerancija na mlijeko predstavlja nedostatak enzima u probavnom sustavu za razgradnju laktoze koja je sastavni dio mliječnih proizvoda. Intolerancija se ne može izliječiti za razliku od dojenačke alergije koja kasnije može nestati. Najjednostavnije je smanjiti ili potpuno isključiti mlijeko i mliječne proizvode iz prehrane.

Kako su mliječni proizvodi važan izvor kalcija, važno je u slučaju izbacivanja mlijeka unositi druge namirnice koje sadržavaju kalcij, poput brokule, mahunarki, zelenolisnatog povrća, ribe, mlijeka od soje, riže ili zobi obogaćenog kalcijem itd. Osim kalcija, mliječni su proizvodi izvor vitamina D i kada ih u potpunosti isključimo iz prehrane, važno je voditi računa o dovoljnom unosu. Iako ga nema u velikom broju namirnica, naša će ga koža sintetizirati izlaganjem suncu.

Većina osoba s intolerancijom na laktozu može unositi male količine mlijeka bez pojave simptoma, no najbolje je postupno ih uključivati u prehranu kako bi se tolerancija na laktozu povećala. Za to su pogodni tvrdi sirevi, poput ribanca jer sadržavaju male količine laktoze i u većini slučajeva ne izazivaju nikakve simptome. Također se lakše probavljaju fermentirani mliječni proizvodi (jogurt) čiju laktozu su većinom razgradile bakterije u procesu fermentacije.

Gotovi kupovni proizvodi mogu sadržavati skrivenu laktozu

Katkad laktozu nalazimo u proizvodima u kojima je ne očekujemo, poput gotovih juha u vrećici, gotovih umaka, salama, pekarskih proizvoda, ali i lijekova. Čitajte deklaracije na proizvodu, a kako biste bili sigurni da proizvod ne sadržava laktozu, provjerite da pod sastojcima nisu navedeni sirutka, mliječni nusproizvodi, mlijeko u prahu itd.

Foto: Thinkstock