Newcastle University je u studiju uključio 927 obiteljskih stabala koja su uključila 556 387 potomaka iz Sjeverne Amerike i Europe sve do 1600 godine unazad.

Znamo da muškarac određuje spol djeteta ovisno o tome nosi li odabrani spermij kromosom (X) za curicu ili (Y) za dječaka. Majčina stanica uvijek nosi kromosom (X) tako da u kombinaciji s muškarčevim spermijem koji nosi kromosom (X) nastaje (XX) odnosno ženski spol, a kombinaciji (XY) muški spol.

„Gen koji se prenosi od oba roditelja, koji određuje da neki muškarci imaju više sinova, a neki više kćeri, mogao bi objasniti zašto vidimo da je broj muškaraca i žena približno jednak u populaciji. Ako, primjerice, ima previše muškaraca u populaciji, žene će lakše naći partnera pa će muškarci koji imaju više kćeri prenijeti više svojih gena uzrokujući tako da se rađa više djevojčica,“ govori znanstvenik i sudionik studije Mr Gellatly.

Više se dječaka rađa nakon rata

U mnogim zemljama koje su sudjelovale u Prvom svjetskom ratu neposredno nakon rata odjednom je narastao broj muške djece u odnosu na žensku. Šanse su bile na strani muškaraca koji su imali više sinova od kojih su se neki vratili iz rata. Ti sinovi su genetski imali veće šanse začeti sinove. S druge strane muškarci s više kćeri vjerojatno su izgubili svog jedinog sina u ratu koji bi imao veći potencijal začeti kćer. Nasljeđivanje gena s potencijalom objasnilo bi zašto su muškarci koji su preživjeli rat imali više šanse začeti sinove i zašto je konačno tada došlo do eksplozivnog rasta rođenja dječaka.

Tekst: I.Š.

Izvor: Sciencedaily.com

Foto: Profimedia