Ovakva priča nije rijetka i često ustvari opisuje simptome tzv. bakterijske vaginoze. To je sindrom koji predstavlja neravnotežu između smanjenog broja laktobacila i anaerobnih bakterija u rodnici, posebno Gardnerelle vaginalis, koje su u porastu. Taj sindrom nije prava upala jer nema sva obilježja prave upale. Gardnerella vaginalis je u malom broju normalno prisutna u rodnici koja nije sterilan organ. Ako se njezin broj oko tisuću puta poveća, uz istodobno smanjenje broja laktobacila, kod žena može uzrokovati pojačan iscjedak neugodna mirisa (po ribi).

Bakterijska vaginoza može biti spolno prenosiva bolest s inkubacijom od 5 do 10 dana. Lijek izbora je metronidazol (Medazol). Drugi je izbor Klindamicin ili Ampicilin. Većina ginekologa smatra da treba istodobno liječiti i partnera jer će asimptomatska vaginoza (nema izraženih simptoma) u 50 do 70 posto žena u roku od jedne do dvije godine prijeći u simptomatsku (s vidljivim simptomima).

Kao posljedica bakterijske vaginoze na grliću maternice može nastati ektopija. Radi se u osnovi o dobroćudnoj promjeni pri kojoj se, pod utjecajem hormona ili upale, cilindrični epitel iz unutrašnjosti grlića maternice može proširiti na vanjski dio grlića pa izgleda kao “ranica”. Veća površina tog epitela u dodiru je s kiselim vaginalnim iscjetkom, što za posljedicu ima pojačano lučenje alkalične sluzi, koja povećava pH rodnice.

Takav medij pogoduje razmnožavanju patogenih bakterija te nastanku upale u rodnici u vratu maternice. Tako se može stvoriti začarani krug. Ranica podržava upalu, upala sprječava epitelizaciju ranice. Dok je Papa-test uredan, nema razloga za brigu. Za uravnoteženje vaginalne flore preporučuje se preventivno uzimati preparate koji sadržavaju laktobacile (oralne ili vaginalne probiotike).

Foto: Profimedia.hr