Vlažne maramice su postale dio naše svakodnevice. Njima brišemo sve: guze, zamusana lica, prljave jaknice, blatnjave čizmice, kad hrana padne na pod... Praktične su, jednostavne i brzopotezne. Jedini problem – nisu baš zdrave za nas, niti za naš okoliš ni za naš zahod.

  • Razlog 1 - Ne činite dobro ni smo zahodu niti okolišu

Maramice su napravljene od nerazgradivog materijala i time dodatni onečišćivač okoliša. U najblažem slučaju ovakve maramice mogu začepiti vaš zahod, a u gorem scenariju napraviti i ozbiljnija začepljenja u kanalizacijskim cijevima nakon što se na jednom mjestu nagomilaju i s ostalim otpadom naprave prepreku. Ako koristite vlažne maramice (ili vlažne toaletne maramice) za brisanje nakon nužde, radije ih bacajte u koš za smeće. Jer iako na toaletnim maramicama piše da su razgradive one to često nisu do te mjere koja bi bila pogodna za bacanje u kanalizaciju.

  • Razlog 2 - Mogu naštetiti koži

Maramice su često natopljene različitim losionima, mirisima i konzervansima koji nadražuju kožu i mogu potaknuti alergijske reakcije, ne samo na koži – novija istraživanja povezuju uporabu vlažnih maramica, koje narušavaju zaštitnu barijeru kože, s pojavom alergija na hranu. Ne možete li bez njih, kupite one bez mirisa i raznih dodataka. Obično na vlažnim maramicama za bebe piše da nemaju ovih ili onih dodataka, ali imajte na umu da sve što je vlažno i što stalno dodirujemo prstima mora na neki način biti antibakterijski tretirano jer bismo inače u paketiću vlažnih maramica imali uzgajalište bakterija.

  • Razlog 3 - One su vlažne

Da točno ste pročitali. Vlaga koju maramice na koži ostavljaju ustvari nam ne čini dobro. Analno područje je uvijek pokriveno bakterijama i gljivicama koje tu žive u simbiozi s nama. Ako se to područje briše vlažnim maramicama i stalno vlaži, gljivice i bakterije se mogu razmnožiti i izazvati infekcije. Stoga se uvijek pobrinite da nakon brisanja vlažnim maramicama dobro osušite to područje.

  • Razlog 4 - Alkohol iz maramica isparava

Vlažne maramice često sadrže alkohol. On dugoročno isušuje kožu i može područje anusa učiniti podložnim razvoju ekcema.

Za njegu i brisanje analnog područja trebate...

Za higijenu nakon obavljanja nužde sasvim je dostatno i dovoljno koristiti toaletni papir. Neka vam alternativa bude papir, vatena blazinica ili krpica koje ćete namočiti mlakom vodom i tako lakše oprati analno područje. Krpice možete iskuhati u perilici rublja. Takva procedura se svakako preporučuje za higijenu malih pelenaša. Također uvijek nakon nužde možete uskočiti u kadu, tuš ili sjesti na bide i tako jednostavno riješiti problem. Isto možete napraviti i s bebom. Nakon pranja obavezno dobro posušite vlažna mjesta ili ostavite bez rublja da se samo posuši.

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia