Nova veza ili brak velika je promjena za vas i vaše dijete. Razgovorom s djecom, strpljenjem te uzajamnim povjerenjem moguće je umanjiti negativne emocije

Ako ste upravo izašli iz veze koja nije bila zadovoljavajuća za vas i vašu obitelj, ili ste se, pak, rastali od partnera s kojim imate dijete, vjerojatno ste doživjeli ili još proživljavate traumu te preispitujete sebe o onome što se dogodilo. No, ako je već prošlo neko vrijeme, i rastava je “čistih papira” iza vas, a svoje ste emocije stavili “pod tepih”, vjerojatno razmišljate o novoj ljubavi, partneru, čovjeku s kojim biste podijelili život. A ako ste ga našli i pritom doživljavate romansu kao iz filmova te pomišljate kako vam ovu ljubav nitko neće oduzeti, sjetite se kako vaše dijete ili djeca još ništa ne znaju o “maminu novom prijatelju”.



Jer ako ste vi proživljavali teške trenutke tijekom rastave, zamislite kako je bilo vašem djetetu. Nakon rastave, dijete treba više pažnje nego što bi trebalo da su mu roditelji ostali zajedno. Dijete se, naposljetku, veže uz osobu s kojom ostaje nakon rastave roditelja, te je, vrlo često, smatra svojim jedinim osloncem i utjehom. A ako se ta osoba, u našem slučaju, majka, planira ponovno vjenčati ili živjeti s novim partnerom, kod djeteta to može izazvati ogorčenost. Zato u takvim situacijama s djecom treba biti oprezan i pažljiv. Doduše, ponovni brak može uzrokovati snažne emocije kod svih članova obitelji, od bivših partnera do baka i djedova.




Vrijeme liječi rane


Samohrani roditelj mora biti taktičan te paziti da ne ulazi u novi brak ili vezu (o kojoj će pričati svojem djetetu) ubrzo nakon raspada braka. Dajte vremena i sebi, a i svojoj djeci jer vrijeme odlično liječi rane. Pokazalo se kako je najlakše djetetu prihvatiti novi brak od dvije do četiri godine nakon rastave roditelja. Kada primijetite da se dijete naviknulo na život s jednim roditeljem, te da mu samopouzdanje nije poljuljano, otvorite mu se. Pričajte mu o sebi, o tome osjećate li se usamljeno, o tome koliko ga volite i koliko vam znači. Recite mu da će on/ona uvijek imati posebno mjesto u vašem srcu…



Nakon takvih priča i posebnih trenutaka sami ćete zaključiti te dati prostora sebi i djetetu kako biste se povjerili o vašoj novoj vezi, novom partneru. A kada im se povjerite, dajte im do znanja da nećete poduzeti nijedan korak bez njihova odobravanja i slaganja. Budite sigurni da ste i partneru dali do znanja kako su vam vaša djeca prioritet i da se možete ponovno udati samo ako vam to vaša djeca odobravaju. Na taj se način nitko neće osjećati izdano ili prevareno. A nadamo se da će tako i vaša djeca te vaš novi partner shvatiti njihovu važnost u vašem životu. A ako vas vaš novi partner uistinu cijeni i voli, tada će dati sve od sebe da ga vaša djeca i prihvate.






Neprihvaćanje partnera


Možda ste u situaciji da se vaša djeca ne slažu dobro s vašim odabranikom. Jednostavno nisu našli zajednički jezik. Tada napravite stanku i ponovno razmislite o svemu. Pokušajte doznati što je uzrokovalo problem koji je izazvao jaz između njih. Ili jednostavno dajte svima više vremena. Pa i po cijenu da odgodite zajednički život ili vjenčanje. Sve dok se problem ne riješi. Budući da je ovo vrlo osjetljiva situacija, čak i mala pogreška može pridonijeti raspadu nekoć dobrih odnosa u vašoj obitelji.



Možda vam ovih nekoliko savjeta pomogne da svojeg partnera upoznate sa svojom djecom:



  • Vaša se djeca brinu o vašem zadovoljstvu i sreći jer vaša sreća usrećuje i njih. Pitajte ih što misle o svemu što se događa. Možda vas njihovi odgovori iznenade



  • Uvijek slijedite svoje instinkte



  • Predstavite svojeg prijatelja djeci na neutralnom terenu. Po mogućnosti neka djeca biraju mjesto upoznavanja kako bi se osjećali sigurno na svojem teritoriju



  • Nemojte forsirati komunikaciju i igru svoje djece sa svojim prijateljem. Dopustite da sve teče prirodnim tijekom



  • Ohrabrujte svoju djecu te im dajte do znanja koliko ih volite i koliko su vam bitni



  • Dobra je ideja održati “obiteljski sastanak” na kojem će svatko od članova obitelji podijeliti s ostalima svoja razmišljanja o životu. I budite iskreni! Djeca će vas najviše cijeniti upravo zbog iskrenosti.




Strpljivo u novi život


Novu osobu u život djece treba uvoditi postupno. Onoliko koliko to djetetu odgovara. Tada će dijete i novi partner stvoriti odnos kakav im bude odgovarao. Važno je i da roditelj nastavi voditi računa o svojim potrebama, te da sačuva dobre odnose i s djecom i s novim partnerom. Najbolje je jasno se dogovoriti, ako partner već živi s majkom i djetetom, o preuzimanju nekih odgovornosti kao što su vožnja u vrtić ili školu ili pomaganje oko zadaća, kako takve aktivnosti ne bi bile prebrze za dijete. Nemojte se obeshrabriti. Lako je moguće da dolazak nove osobe u obitelj pozitivno utječe na djecu. Posebice ako je roditelj sretan i zadovoljan. Tada i dijete u novoj osobi može pronaći oslonac i potporu u odrastanju.




S djecom na vlastito vjenčanje:



  • Organizirajte osobu blisku djeci koja će biti uz njih za vrijeme ceremonije i tijekom proslave. Djeci će možda biti dosadno, zato trebaju “osobnog zabavljača”



  • Uključite djecu u planove za vjenčanje. Neka vam nose prstenje ili cvijeće kako bi se i oni osjećali važnima na svečanosti



  • Smislite zajedno zavjete koje ćete pročitati na vjenčanju, a odnose se na cijelu obitelj



  • Neka djeca sjede zajedno u automobilu s majkom i mladoženjom dok se voze do crkve, matičara ili mjesta proslave



  • Na samoj proslavi organizirajte kutak za djecu, stol ukrašen samo za njih, s priborom za crtanje, sokovima, grickalicama…



  • Smislite neku zabavu za djecu, što bi mogli raditi zajedno s odraslima. Mini karaoke ili dječje pjesmice ili plesove



  • Razmišljajte o djeci i kada je u pitanju jelovnik. Najbolje je rješenje švedski stol kako djeca ne bi čekala dugo na hranu.




Tekst: Iva Stilinović Grahovac


Foto: Thinkstock