Vrijeme je kupanja i brćkanja na moru, bazenima, rijekama i jezerima. I uvijek se u toj igri u vodi već očekuje da će se dijete malo zagrcnuti, bilo da se samo igra ili da ga u igri netko potapa, da pokuša roniti ili da ga možda zapljusne iznenadni valić... U pravilu takve situacije prođu bez ikakvih problema i igra se nastavlja. No, nekad i naizgled bezazleno gutanje malo vode može dovesti do opasnih simptoma. Točnije opasnost dolazi ako dijete vodu udahne.

„Suho utapanje se dogodi kada se umjesto zraka u pluća udahne voda. Prvi simptom suhog utapanja je kašalj, a kasnije, unutar 24 sata od udisanja vode, razviju se simptomi edema pluća: dijete diše plitko i ubrzano, ima bolove u prsima, blijedo je, povraća i pojačano se znoji. Dijete može također biti izrazito pospano ili gubiti svijest.“, pedijatrica Armano nam je pojasnila simptome koji se mogu javiti nakon nekog incidenta u vodi.

Naime, voda u plućima ometa disanje i apsorpciju kisika. Dijete dobiva sve manje kisika i ako se to stanje ne liječi, može doći i do smrtnog ishoda. Takav scenarij na sreću vrlo se rijetko događa, kako govori dr. Armano, i mnogo je veća mogućnost običnog utapanja male djece koja nisu zaštićena kolutovima, rukavićima ili prslucima nego ovakvog suhog utapanja o kojem se sve češće piše u medijima i koje pomalo budi paniku kod roditelja.

sekundarno ili suho utapanje
Adorable toddler girl playing with beach toys on white sand beach, Image: 162328379, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Simptomi senkundarnog ili suhog utapanja

Ne treba se plašiti kupanja niti nestašluka koje djeca rade u vodi, no važno je znati prepoznati simptome tako da na vrijeme reagiramo ako je situacija ozbiljna. Oni nastupaju neko vrijeme ( nakon 24 sata ili dulje) nakon incidenta s vodom:

  • jaki kašalj
  • brzo disanje
  • mučnina, povraćanje
  • plavkasto obojane usne
  • dijete je ravnodušno i apatično

Savjeti za roditelje:

  • Nikada ne ostavljajte djecu bez nadzora tijekom kupanja ili dok se igraju uz vodu. To je savjet jasan svakom roditelju.
  • Učite dijete kako zaroniti odnosno začepiti nosić i usta te uroniti kratko u vodu. To je vrlo vrijedna vještina kad je o kupanju i brćkanju u vodi riječ jer ga situacija iznenadnog zaranjanja pod vodu neće iznenaditi.
  • Upišite dijete na tečaj plivanja jer dijete koje se ne boji vode i zna plivati manje je izloženo nesrećama ove vrste.
  • Osvježite vaše znanje pružanja prvi pomoći.
„Ovakva situacija izuzetno je rijetka jer kod zdrave djece fiziološki mehanizmi priječe ulazak vode u pluća pri kupanju u vodi ili moru. No, važno je biti uvijek uz malo dijete kada se kupa, makar i u plitkoj vodi i uvijek treba staviti kolutve, rukaviće ili prsluke.“, savjetuje dr. Armano i nadodaje:"Kada se javi povraćanje i ostali ozbiljniji simptomi treba se javiti liječniku.“

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia