Većina djece će shvatiti pravila ponašanja za stolom tek sa četiri ili pet godina. Ipak i oni manji će moći promatrati svoje roditelje, učiti promatrati zajedničke obroke kao ritual u kojima i oni trebaju sudjelovati te dobiti osjećaj za tijek objeda i pravila za stolom. Kad se jednom usvoje, pravila će se izvršavati sama od sebe i podrazumijevat će se.

Maniri koji se uče u ranoj dobi mogu puno toga olakšati. Moguće je da ih neki odrasli nisu u djetinjstvu svladali pa ćete uz malo više strpljenja i suosjećanja nova pravila moći naučiti i starije članove obitelji što je svakako važno ako želite i djeci prenijeti.

Što bi vam za stolom moglo biti važno?

  • Pranje ruku prije jela
  • S jelom se počinje kad svi sjednu za sol
  • Nitko ne govori sa punim ustima
  • Po tanjuru se ne lupa jedaćim priborom, ne mljacka se hrana i slično
  • Svatko jede iz svog tanjura
  • Zagrabiti treba samo onoliko koliko stane na grabilicu
  • Ne treba se sve pojesti, ali se sve mora probati

Kako njegovati manire za stolom i prenositi ih najmlađima?

Imajte razumijevanja

Uzmite u obzir da dijete još ne može do kraja izvršiti sve što želite. Primjerice neće znati da se jelo započinje zajednički i završava zajednički. Djeca također ne trebaju toliko vremena da pojedu obrok, koliko je potrebno odraslima pa ga možete pustiti od stola nešto ranije.

Budite primjer

Djeca puno uče oponašanjem. Odrasli su pritom primjeri djetetu i pokazuju vlastitim ponašanjem što se za stolom radi, a što ne. Ako pokazujete dobar primjer, tada će i dijete lakše i brže učiti.

Ostanite smireni, ali budite odlučni i dosljedni

Rijetko kad se pravila odmah uspostave i nema svađe. Čak i ako ste već više puta objasnili kako nema mljackanja za stolom, to će se sigurno povremeno dogoditi. Ostanite smireni i strpite se da dijete polako nauči, ali ne odustajte od pravila i uvijek ih nanovo ističite.

Hvalite napretke

Stalno opominjanje za stolom nikome od prisutnih nije ugodno i kvari raspoloženje. Ako se ne držimo pravila, brzo će nastati kaos, no isto tako je važno da zamijetite i napretke. Djeca vole kad ih se hvali i tada će radije i ubuduće slušati.

Ne uspijevate nametnuti pravila?

Pokušajte kroz igru i maštu. Smislite neki zanimljiv poziv za stol. Izmislite pjesmicu, kupite zvonce kojim ćete cijelu obitelj pozivati za stol. Neka žlica za uzimanje hrane postane bager koji ima ograničenje tereta koji može podići. Ako ništa ne upali, napravite kompromis i jednom na tjedan uvedite dan kad se smije mljackati i kad se ne pazi na pravila. Isprobajte razne metode, vjerojatno ćete naći način da uvjerite dijete u svoje.

Foto: Profimedia