Pitanje čitateljice:

Pozdrav! Zanima me imam li pravo na osobnu invalidninu. Nemam nikakva  primanja, nezaposlena sam. Imala sam prometnu 2012. gdje mi je noga nastradala, promjenom vremena i kad stojim dugo na nozi su bolovi nepodnošljivi pa bi me zanimalo imam li pravo na tu invalidninu budući da već 4 godine ne mogu dugo stajati na nozi pa se ne mogu ni zaposliti. Koji su postupci za pokretanje zahtjeva? Hvala

Odgovor odvjetnice:

Poštovana,

Sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi (NN 152/14, 99/15) pravo na osobnu invalidninu se priznaje osobi s teškim invaliditetom ili drugim teškim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju, u svrhu zadovoljavanja njezinih životnih potreba za uključivanje u svakodnevni život zajednice.

Za osobu koja nema vlastiti prihod, osobna invalidnina iznosi 1.250,00 kuna mjesečno (250 posto osnovice), a ukoliko osoba ostvaruje prihod po bilo kojoj osnovi, osobna invalidnina se utvrđuje kao razlika između iznosa 250 posto osnovice i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev.

Potencijalni korisnik mora podnijeti zahtjev nadležnom centru za socijalnu skrb. Pravo se ostvaruje temeljem rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb prema prebivalištu korisnika. Pravo se priznaje s danom podnošenja zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

Ako već niste korisnica sustava socijalne skrbi i prvi puta se obraćate Centru za socijalnu skrb, uz zahtjev za ostvarivanje prava na osobnu invalidninu priložite: kopije svih otpusnih pisama iz zdravstvenih ustanova gdje ste se liječili do dana podnošenja zahtjeva; kopije sve novije medicinske dokumentacije, u pravilu za zadnjih 12 mjeseci do podnošenja zahtjeva, koje ste dobili na redovnim liječničkim kontrolama.

Također napominjemo da, ukoliko niste, imate pravo ostvariti naknadu štete radi ozljeda zadobivenih u navedenoj prometnoj nezgodi, uz uvjet da niste izazvali predmetnu nezgodu i da je liječenje trajalo duže (uzimajući u obzir da se nezgoda dogodila 2012.g., a  odredbom čl. 230. Zakona o obveznim odnosima propisano je da tražbina naknade štete zastarijeva za 3 godine otkad je oštećenik saznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila, a u svakom slučaju za 5 godina od kad je šteta nastala).

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr Foto: Profimedia Trebate li besplatan pravni savjet, pišite nam na adresu urednistvo@roditelji.hr s naznakom “Za odvjetnicu”. Na vaša pitanja odgovara odvjetnica Blaženka Musulin, koja se pretežno bavi područjem građanskog prava i više od 20 godina pruža stručnu pravnu pomoć fizičkim i pravnim osobama. Iza nje su godine iskustva u struci, mnoštvo riješenih parnica i završenih slučajeva, a u okviru odvjetničkog ureda Musulin radi s timom od četiri mlada pravnika. Ured zastupa pretežno fizičke osobe koje kroz neposredni kontakt s odvjetnicom iznose svoje probleme, te se svaki problem individualno prihvaća i rješava.