Pitanje čitateljice:

Dobar dan! Zanima me koja je procedura ako se bivši suprug odluči da svoj dio u bračnoj stečevini (kuća) ostavi malodobnoj kćeri?

Odgovor odvjetnice:

Nažalost, u svom pitanju ne navodite je li postupak podjele bračne stečevine u tijeku ili još nije počeo, a vaš bivši suprug je svoj dio nekretnine koja ulazi u bračnu stečevinu prenio u vlasništvo vaše malodobne kćeri ili to tek planira. Pitanje bračne stečevine regulirano je odredbom čl. 36 Obiteljskog zakona koji propisuje da je bračna stečevina imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine. Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu drukčije ugovorili.

Također, način prijenosa vlasništva nad nekretninom u konkretnom slučaju bio bi u obliku ugovora o darovanju. Posebnosti prijenosa vlasništva na taj način regulirane su odredbama čl. 479. i čl. 482. Zakona o obveznim odnosima odnosno obvezno je da je ugovor o darovanju bude u pisanom obliku, a potrebno je i na temelju ugovora o darovanju ishoditi upis vlasništva u zemljišnim knjigama.

Na ovakav ugovor, ne plaća se porez, sukladno odredbama Zakona o porezu na promet nekretnina kojim je propisano da porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju.

Ukoliko se vaše pitanje, a što nije jasno obzirom na sažetost istoga, odnosi na moguće pobijanje takvog raspolaganja navodimo da je moguće pobijati ugovor o darovanju podizanjem tužbe pred nadležnim sudom u roku od 3 godine računajući od dana kad je raspolaganje učinjeno. Navedene odredbe nalazimo u čl.67. i 71. Zakona o obveznim odnosima.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr Foto: Profimedia