Pitanje čitateljice:

Dana 17. 1. 2017. na putu na posao u jutarnjim satima (oko 05:10) hodajući prema stanici gdje nas skuplja autobus, preskačući nanos snijega okliznula sam se i pala te uganula lijevi gležanj.

Isti dan u večernjim satima sam otišla na hitnu pomoć u Pakrac gdje su mi slikali nogu i stavili longetu. Tjedan dana poslije na kontroli kod kirurga nisu bili sigurni je li bilo napuknuće ili ne,

pa su mi stavili gips koji sam morala nositi dodatna dva tjedna. HZZO mi je priznao ozljedu na radu međutim, kada sam podnijela odštetni zahtjev osiguravajućoj kući HOK (osiguravatelj firme u kojoj radim), uz svu medicinsku dokumentaciju koju sam im dostavila, moj zahtjev je odbijen kao pravno neosnovan. Imam pravo na prigovor, zanima me je li stvarno moj zahtjev neosnovan i isplati li se ustvari uopće slati taj zahtjev?

Odgovor:

Ozljeda koja se dogodi prilikom odlaska na posao i povratka s posla, ako se krećete direktno putem na posao, odnosno od stana do posla i natrag, smatra se ozljedom na radu. Činjenica da vam je isto priznato ozljedom na radu nije od utjecaja na odgovornost poslodavca za konkretnu ozljedu. Dakle, poslodavac ne odgovara za ozljedu koju ste zadobili ovakvim padom, pa dakle vaše pravo na odštetu nije pravo na naknadu zbog ozljede zadobivene na radu ili u svezi sa radom. Polica kojom ste osigurani i sa koje ste prijavili je polica osiguranja kojom ste osigurani preko poduzeća 24 sata za nezgodu. U tom slučaju osiguravajuće društvo može isplatiti samo naknadu za zaostali invaliditet, te troškove ležanja u bolnici i troškove liječenja, ukoliko su iste policom obuhvaćene. Sama činjenica duljine bolovanja nije u svezi s visinom naknade, te čak nije potrebno da ista ozljeda bude priznata kao ozljeda na radu u smislu odlaska i dolaska na posao, jer polica vrijedi 24 sata.

Prema polici osiguranja od nezgode kojom radnici mogu biti osigurani za trajni invaliditet, naknada će se isplatiti ukoliko prema Tablicama osiguravajućeg društva ozljede koje su zadobili predstavljaju invaliditet prema važećim tablicama. Naime, uz policu osiguranja idu Opći i posebni uvjeti osiguranja, kao i Tablice za utvrđivanje postotka trajnog invaliditeta od posljedica nesretnog slučaja. U navedenim Tablicama taksativno su naznačene ozljede za koje se isplaćuje trajni invaliditet, pa ukoliko se ozljeda koju ste zadobili nalazi na popisu onda za istu možete dobiti novčanu naknadu sukladno stupnju zaostalog invaliditeta, a u omjeru od iznosa na koji ste osigurani za trajni invaliditet.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia