Pitanje čitateljice: Zanima nas kakva prava postoje za našu djevojčicu od 14 godina koja je prelazila cestu na mjestu gdje nema obilježenog pješačkog prijelaza, pa je na nju naletio automobil. Mislimo da je dosta brzo vozio, jer ona tvrdi da je bio daleko kad je počela prelaziti cestu, inače ne bi prelazila. Policija je rekla da će pokrenuti postupak protiv nje, jer je prelazila cestu izvan zebre i protiv vozača tog vozila, jer je vozio prebrzo. Djevojčica je prevezena u bolnicu i ima teške ozljede, frakturu ruke i potres mozga. Zanima nas imamo li kakva prava s obzirom na to da je prelazila cestu gdje nema zebre i bit će prekršajno kažnjena?

Odgovor:

Bez obzira na činjenicu što je dijete učinilo prekršaj prilikom prelaska ceste na nedozvoljenom mjestu, dijete ima pravo na odštetu ako je nesreća bila izbježiva. Naime, vozač u naseljenom području mora upravljati vozilom s posebnom pozornošću upravo iz razloga da može uočiti djevojčicu na dovoljnoj udaljenosti da nesreću izbjegne. Vozač je posebno odgovoran ukoliko nije upravljao vozilom propisanom brzinom kojom je mogao na vrijeme reagirati i na taj način izbjeći nesreću. Ako se nesreća dogodila u blizini autobusne stanice, a na kojem mjestu je brzina kretanja ograničena na 40 km/h, bez obzira na činjenicu što je djevojčica prelazila cestu izvan obilježenog pješačkog prijelaza, ista ima pravo na odštetu. Zbog činjenice prelaska ceste izvan pješačkog prijelaza djevojčica ne može ostvariti pravo na odštetu u punom iznosu jer je djelomično odgovorna za nastanak nezgode. U tom će se slučaju naknada štete, sukladno postotku suodgovornosti, razmjerno smanjiti. Postotak suodgovornosti ovisi o konkretnom slučaju kao primjerice točnoj brzini kretanja vozila i primjerenosti prelaska ceste ostalim uvjetima u prometu.

Pješaci su kao ugrožena kategorija u prometu osobito zaštićeni te iako su dužni poštovati prometne propise, od vozača se zahtijeva povećani oprez. Navedeno proizlazi iz pravne pretpostavke da je motorno vozilo u pokretu opasna stvar zbog čega je upravo vozač koji upravlja vozilom taj koji mora postupati s povećanim oprezom.

Vezano za ozljede, one se sa sudsko-medicinskog stajališta mogu podijeliti na:

– lake

– teške

– smrtonosne

Lake tjelesne ozljede su površinska oštećenja tijela, većinom se liječe ambulantno i ne ostavljaju trajnih posljedica niti funkcionalno niti estetski. Tu uglavnom pripadaju površinske rane i nagnječenja mekih tkiva, uganuća zglobova i slično. Protiv vozača koji je svojom nesavjesnom vožnjom djetetu prouzročio ovu vrstu ozljeda, pokreće se prekršajni postupak.

Teške tjelesne ozljede su znatnija tjelesna oštećenja koja većinom zahtijevaju bolničko liječenje, a ostavljaju trajne štetne posljedice koje se manifestiraju u vidu smanjenja radne sposobnosti, a često i u estetskom smislu. Tu pripadaju različiti prijelomi kostiju, otvorena iščašenja zglobova, ozljede mozga i ostalih organa važnih za život, teže opekline, unutarnja i vanjska krvarenja i sl. Posebnu skupinu teških tjelesnih ozljeda čine tzv. politraume tj. višestruke ozljede tijela od kojih je jedna osobito teška i izravno ugrožava život bolesnika. Protiv vozača koji je djetetu nanio ovu vrstu ozljeda najčešće nadležno državno odvjetništvo pokreće kazneni postupak po službenoj dužnosti.

Smrtonosne ozljede su one ozljede koje uzrokuju neposrednu smrt na mjestu prometne nesreće, a u takvom slučaj riječ je o kaznenom dijelu prouzročenja smrti kada nadležno državno odvjetništvo uvijek pokreće kazneni postupak po službenoj dužnosti.

Dijete do navršenih 14 godina života nije kažnjivo odgovorno te se protiv njega ne može pokrenuti niti kazneni niti prekršajni postupak. Ako učestalo ostvaruje teži prekršaj, tada se o ponašanju te osobe obavještava roditelje ili skrbnike i Centar za socijalnu skrb u prebivalištu maloljetnika. Protiv maloljetnika od 14 do 18 godina, moguće je pokrenuti prekršajni postupak ako policija raspolaže potrebnim dokazima.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia