Tijekom ljeta roditelji puno vremena s djecom provode na plaži, bazenu ili rijeci, kao i na nizu događanja u gradovima, koja su super prilika za obiteljska druženja. Ono što je karakteristično za te situacije i mjesta su velike gužve u kojima je ponekad teško imati dijete na oku, pogotovo ako ih je više. Kako u tome ipak uspjeti? Za sigurnost djece na plaži potrebno je odabrati uređenu plažu s plićakom, udaljenu od brodica, pedalina, skutera i raznovrsnih rekreativnih aktivnosti u moru. Korisno je da roditelji lociraju mjesto na plaži blizu ulaska u vodu i s dobrom preglednošću kako bi se djeca mogla držati na oku. Općenito se dijete predškolske dobi ne bi trebalo puštati samo u vodu bez nadzora, a na sebi bi uvijek trebalo imati pomoć rukavica za plivanje jer je utapanje djeteta moguće čak i u plitkoj vodi. Stariju djecu koja znaju plivati, treba pratiti za slučaj da ih uhvati grč ili im ponestane snage, dok posebno treba paziti djecu koja jako vole more, stalno trče prema njemu i ničega se ne boje, pa su spremna u svojim rukavicama za plivanje otplivati daleko od obale bez puno osvrtanja.

Ključna stvar je prisutnost

Djeca su po prirodi jako znatiželjna, često se zanesu i krenu za nečim što im je u tom trenutku zanimljivo i privlačno. Poznato je da je nekad potrebna samo sekunda da dijete nestane iz vida, nakon čega se može javiti neugodan strah kod roditelja. Oni stoga trebaju biti prisutni u situacijama kada se s djecom, pogotovo mlađom, nalaze u velikim gužvama, kao što su plaže i različiti ljetni događaji (ali i bazeni, trgovački centri, zračne luke i sl.). Prisutnost znači da roditelj prati pogledom svoje dijete i ne dopušta da mu pažnja bude ometena. Danas su ljudi fokusirani na pregledavanje pametnih mobitela, telefoniranje i surfanje, što bi se trebalo izbjegavati dok su djeca sama blizu vode, na plaži ili bazenu. Osim što je u tim situacijama izbjegavanje korištenja mobitela važno zbog sigurnosti - da dijete ne bi nestalo ili se utopilo, važno je i iz razloga jer dijete uči po modelu te će početi kopirati roditelje u količini vremena koje provodi pred ekranom. Roditelji trebaju biti primjer djeci tako da vrijeme koje provode na zraku, uz more, u prirodi i općenito izvan kuće iskoriste na kvalitetan način, primjerice kroz zajedničko provođenje slobodnog vremena.

kako-sigurno-provesti-vrijeme-s-djecom-na-plazi
, Image: 162339383, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Zajedničko vrijeme s djetetom na plaži

Kako bi si roditelji olakšali praćenje djece na plaži, dok nisu u moru, a ujedno iskoristili priliku da slobodno vrijeme provedu s djetetom mogu organizirati i pripremiti razne igre koje će djeci biti zanimljive i korisne. Primjerice mlađoj djeci do 3 godine može biti zanimljivo pretakanje vode iz jedne u drugu kanticu, slaganje kula od kamenčića ili pijeske, čime vježbaju svoju koordinaciju i motoričke vještine, a ujedno se i dobro zabavljaju. Također roditelji mogu s djetetom ubacivati kamenčiće u kanticu s vodom i vidjeti koliko ih je potrebno da se voda počne prelijevati preko ruba. Ako dijete voli kreativne stvari, mogu se pripremiti bojice za plažu i s djetetom crtati po kamenčićima koje nađu na plaži. Sa starijom djecom koja znaju pisati, moguće je i pisati riječi na kamenje i na kraju koristiti te kamenčiće za stvaranje rečenica i priča. Također se mogu uz pomoć bojica napraviti i vlastite puzzle ili memory od kamenčića. To će djeci sigurno biti zanimljivo i posebno jer su izradili nešto zajedničko s roditeljima što kasnije mogu koristiti i doma, nakon praznika, kao podsjetnik na more. Djeca na ovaj način razvijaju vlastitu percepciju, motoričku koordinaciju, kreativnost, povezuju se s roditeljima, a ujedno i zabavljaju. Prednost za roditelje je što ih tako lakše drže u svojoj blizini, ako je plaža velika, a i svoje vrijeme provedeno na plaži organiziraju da bude ugodnije i opuštenije te u konačnici i sigurnije za dijete. Ovo je idealna prilika da roditelji iskoriste i stvore kvalitetno vrijeme s djecom. Ponekad čak nije niti nužno da se smišljaju strukturirane igre i aktivnosti, dovoljno je jednostavno sjedenje na plaži, pričanje priča, prepričavanje događaja ili izmišljanje života prolaznika na plaži. Djetetu je zapravo najvažnija pažnja i posvećenost koju u tom trenu dobiva od roditelja.

kako-sigurno-provesti-vrijeme-s-djecom-na-plazi
Parents with child on sea coast and pyramid of stones, Image: 124646640, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Sigurnost kroz igru

Katkad je djeci teško objasniti važnost određenih pravila te neke upute ne shvaćaju dovoljno ozbiljno. Stoga roditelji mogu upute kao npr. „Ne odvajaj se od mene.“ pretvoriti u igru koja je djeci izazovna i zanimljiva. Na taj način potreba roditelja za sigurnošću djece može biti zadovoljena, a djeca će lakše pratiti upute. Roditelji mogu iskoristiti važne sigurnosne smjernice kroz igru npr. kad hodaju u gužvi da zadaju djeci da svakih 15 minuta prebroje članove obitelji i donesu izvješće ili da obavijeste roditelje što su sve na putu vidjeli i što im je bilo zanimljivo. Mogu glumiti i čuvare roditelja tako da paze da se oni ne odvoje od njih više od tri koraka kada su u gužvi. Na plaži, primjerice, može biti dogovor da dolaze do roditelja da im donesu osvježenje s mora. Važno je prilagoditi igru i ideju tako da bude privlačna djeci.

Samozaštitne vještine djeteta

Za slučaj da se dijete zaista izgubi i da se odvoji od roditelja, važno je djecu unaprijed naučiti samozaštitnim vještinama koje će roditelji dogovoriti s djecom prije odlaska na potencijalno opasno mjesto. Primjeri strategija samozaštite djece u tim situacijama su:

  • naučiti djecu da traže pomoć od odrasle osobe u uniformi (policajac, zaštitar ili neka druga osoba koja se može nalaziti na području na kojem će biti)
  • ako nema osobe u uniformi naučiti ih da se maknu s ceste i uđu u prvu trgovinu ili kafić i zamole nekog od osoblja da pomogne
  • moguće je i odrediti mjesto susreta koje je lako pamtljivo i u blizini lokacije na kojoj će se roditelji i djeca nalaziti, a koje će se prethodno pokazati djetetu (važno je paziti da to bude sigurno mjesto na kojem neće trebati prelaziti cestu npr. škrinja za sladoled, igralište i sl.)
  • djeca trebaju znati svoje ime i prezime, adresu i broj telefona roditelja
  • djeci koja ne mogu zapamtiti svoje podatke može se dati i pripremiti papirić s osnovnim informacijama koji može imati kod sebe

Uz ove sigurnosne pripreme u konačnici je važno da roditelji imaju na umu da se dobro zabave i opuste u igri s djecom i uživaju u zajedničkim radostima koje donose ljeto i plaža.

Tekst: Ana Orlić, mag. psych., Hrabri telefon

Foto: Profimedia