Svaki roditelj zahvaćen je temama utjecaja modernih tehnologija i virtualne komunikacije na djecu te je važno ne zatvarati oči pred ovim izazovima. Blogerica Andrea Andrassy u svojoj kolumni o novim opasnim igrama piše da djeca na prvi pogled roditeljima mogu izgledati kao „solidna“, „stabilna“, usmjerena na učenje, matematiku i klavir, a da u svojoj pozadini imaju iskustva i aktivnosti za koje roditelji ne znaju, a koje mogu biti opasne. Djeca i mladi, s različitim strukturama ličnosti, potrebama, poteškoćama, imaju priliku naći materijal i virtualno popularne osobe (influencere) s kojima će se poistovjetiti, koji će ih izazvati, pokrenuti u nekom smjeru, napraviti jedan balon paralelne stvarnosti u kojoj dijete može biti nakratko popularno, spontano, prepoznato, slavno, humoristično, vođa među vršnjacima. Ono što je skoro „lutrija“ koji će put dijete izabrati, koliko će imati kritičnosti prema onome što sluša, koliko će neka potreba, bol i povreda prevladati osjećaj individualne odgovornosti za aktivnosti i posljedicu koja se može dogoditi. Ali ono što je možda najjače, koliko će se moći oduprijeti pritisku vršnjaka.

Život na rubu...

Vršnjačke skupine djeci i mladima čine važan dio života, posebno kada djeca ulaze u pubertetsko i adolescentsko razdoblje. Tada je uobičajeno da iskušavaju svoje i tuđe granice, imaju „jači glas“, bore se za svoje mišljenje te imaju potrebu da žive više na rubu. Adolescenti često imaju poteškoća u razumijevanju posljedica svog ponašanja u nekom dugoročnom, ozbiljnom smislu. Potreba za pozornošću, odobravanjem vršnjaka i „virtualnom popularnošću“ danas često biva izrazito opasna, za njih same, ali i za njihovu okolinu. Nove igre, izazove i tzv. „prankove“ nije moguće pratiti od strane roditelja, jer kanali kojima djeca i mladi komuniciraju rapidno se mijenjaju.

Razvojem modernih tehnologija, a posebno razvojem komunikacijskih kanala s kojima djeca i mladi svakodnevno žive, nikad u povijesti čovječanstva nije bilo toliko potrebno razvijati kritičnost i osjećaj odgovornosti na svim razinama.

Hoće li se upaliti „lampica“ prije nego što dijete i mlada osoba povede za uputama virtualnih idola, sigurno mogu doprinijeti sljedeći savjeti za roditelje:

  • razgovarajte s djecom i gradite kontinuirano odnos od rane dobi
  • komentirajte s djecom svakodnevne aktivnosti i situacije, pitajte ih za mišljenje, debatirajte s njima
  • tražite da imate povremeno uvid u njihove aktivnosti na društvenim mrežama
  • obratite pozornost na svakodnevne aktivnosti koje vaše dijete radi u virtualnom svijetu. Nije isto sluša li dijete gla, gleda clipove sa životinjama ili prati utjecajne vršnjake iz svijeta
  • zamolite ih da vam pokažu o čemu influenceri govore, što rade i u čemu su baš oni toliko popularni te čemu se vaše dijete divi
  • komentirajte s djetetom postupke influencera, pokušajte što više slušati i dati primjer realnih posljedica takvog ponašanja (ukoliko je riječ o opasnom i nepromišljenom ponašanju). Izrazite jasnu zabrinutost i neslaganje s takvim ponašanjem
  • razgovarajte s djetetom o tome što znači za njega „Like“ te što je spreman napraviti za virtualnu popularnost.

Za sva dodatna pitanja, Hrabri telefon nudi kontinuiranu pomoć i podršku roditeljima putem besplatne savjetodavne linije na broju 0800 0800 svakim radnim danom od 9 do 20 sati, putem chat-a svakim radnim danom od 17 do 20 sati (www.hrabritelefon.hr) te putem e-maila savjet@hrabritelefon.hr.

Tekst: Vesna Katalinić, dipl. soc. radnica, Hrabri telefon

Foto: Profimedia