Znanstvenici s University Collegea u Londonu pratili su 134 ispitanice koje pate od poslijeporođajne depresije i koje su uključili u programe grupnog pjevanja. U grupama su bile prisutne i njihove bebe, a program je trajao deset tjedana. Procjenjuje se kako se poslijeporođajna depresija javlja kod svake osme rodilje, a grupnim je pjevanjem smanjen broj depresija, što je sjajno jer raniji oporavak ostavlja manje negativnih poljedica i na mamu i na bebu.

Ranije studije su ukazale na pozitivan učinak pjevanja na mentalno zdravlje osoba starije životne dobi, posebno onih s demencijom, no ovo je prva kontrolirana studija koja se bavila upravo poslijeporođajnom depresijom.

Žene su bile podijeljene u tri grupe:

  1. Jedna je bila uključena u grupno pjevanje
  2. Druga je bila uključena u satove kreativne igre
  3. Treća je nastavila koristiti uobičajene načine ublažavanja depresije - pomoć obitelj, antidepresive ili svjesnost

Radionice pjevanja sastojale su se od učenja uspavanki i pjesama širom svijeta zajedno s bebama i stvaranje novih pjesama o majčinstvu. One žene koje su imale umjerene do ozbiljne simptome postporođajne depresije prijavile su brže poboljšanje svog stanja od majki koje su bile u druge dvije grupe.

Sve tri grupe su imale poboljšanje nakon 10 tjedana, ali u prvih šest tjedana pjevajuća grupa je već prijavila u prosjeku 35 posto smanjenja simptoma depresije.

Glavna autorica studije Dr Daisy Fancourt s University Collegala u Londonu je izjavila da je ovo jedna dodatna terapija koja može pomoći ženama: "Mnoge majke ne žele uzimati antidepresive dok doje djecu, a psihološke terapije nove mame relativno rijetko koriste" kaže. "Zato su ovi rezultati sjajni jer daju nadu da će nešto tako jednostavno poput pjevanje pomoći da se bolje osjećaju i brže oporave od depresije".

Pjevanje uspavanki ili bilo kakvih pjesmica bebi pokazuje da to nije samo puki hir naših mama i baka, nego uistinu korisna stvar i za mame i za bebe. A k tome ništa ne košta i nema negativnih posljedica kojeg imaju antidepresivi.

Tekst: I.T.

Izvor: www.bbc.com

Foto: Profimedia