Većina roditelja zna da je voće zdraviji izbor od slatkiša, ili da bi djeca trebala jesti više povrća. No vjerojatno ne znaju da naranča može spriječiti astmu, borovnica potaknuti bolje pamćenje ili da mrkva pobjeđuje infekciju. Ni ne treba reći da je odabir organski uzgojene hrane još bolja odluka. Posljednjih godina dostupnost organski uzgojenog voća i povrća bitno je porasla i većina supermarketa prodaje široku lepezu organskih namirnica.

U knjizi „Čudotvorna hrana za djecu“ istaknuto je 25 najhranjivijih, zdravih, čudotvornih namirnica koje možete ponuditi svojem djetetu. Uz to što većina tih namirnica pomaže u zaštiti od mnogih zdravstvenih problema kasnije u životu kao što su bolesti srca, rak, dijabetes, osteoporoza, visoki krvni tlak, artritis i katarakta, one nose i mnoge neposredne dobrobiti vašoj djeci. Jedna od tih namirnica je brokula, pa evo par riječi o njoj.

Brokula

Puna važnih vitamina i brojnih zdravstvenih dobrobiti, brokula je povrće koje bi se trebalo nalaziti na popisu za kupnju svakog roditelja.

Tvornica hranjivih tvari

Odličnog je okusa ako je poslužite s umakom od sira i savršena je pratilja pečenkama, a isto je tako tvornica hranjivih tvari jer sadrži mnogo folata i vitamina C, E i K, manje količine beta-karotena i kalija, te nekoliko biljnih kemikalija korisnih za zdravlje. Zato je dobra vijest da je, prema istraživanju Udruge za borbu protiv moždanog udara, 13 posto djece u dobi između 4 i 16 godina brokulu navelo za svoje najdraže povrće.

Sprječava trbušne probleme.

Ako navedete djecu da jedu brokulu, to bi moglo pomoći pri uništavanju Helicobacter pylori, bakterije koja je u djece povezana s čestim bolovima u trbuhu; smatra se i da je ta bakterija glavni uzrok kroničnog gastritisa i čira na dvanaesniku u djetinjstvu. Čarobni sastojak koji ubija bakteriju je biljna kemikalija koja se prirodno nalazi u brokuli, nazvana sulforafan. Iako antibiotici ostaju glavni način liječenja H. pylori, hranjenje djece brokulom neće im naškoditi.

Najdublji hlad

Jedenje brokule može pomoći pri zaštiti dječjih očiju od štetnih učinaka sunčeve svjetlosti. Brokula sadrži dva karotenoida – lutein i zeaksantin – koji se u velikim količinama nalaze u makuli, malom području mrežnice oka. Osim što brokuli daju zelenu boju, te biljne kemikalije djeluju kao „prirodne“ sunčane naočale i filtriraju štetne sunčeve zrake, sprječavajući ih da dopru do makule i ištete je. Oni, također, sprječavaju pristup slobodnim radikalima, čije nastajanje potiču UV zrake, pomažući pri sprječavanju bolesti oka, kao što su katarakte. No to nije sve. Brokula sadrži još dva za oči hranjiva sastojka: vitamin C koji također poslije uživotu može spriječiti nastanak katarakte, i beta-karoten, koji tijelo rabi za stvaranje vitamina za vid, A vitamina.

Odlična za rast

Brokula je bogata folatom vitamina B, potrebnog za stvaranje novih stanica i za sprječavanje urođenih mana kao što su spina bifida. Brokula je naročito važan izvor tog hranjivog sastojka za djecu, jer su druge namirnice bogate folatom, kao što su klice, špinat i kupus, djeci često vrlo omražene namirnice.

Zaustavlja krvarenje

Brokula je izvrstan izbor za djecu sklonu ozljedama, jer je ona jedan od nekolicine dobrih izvora vitamina K, hranjivog sastojka koji potiče zgrušavanje krvi, zaustavljajući krvarenje. Vitamin K stvara se i u tijelu, bakterijom koja živi u crijevima. Zato bi više brokule moglo biti važno za djecu koja piju antibiotike, jer oni mogu uništiti bakteriju koja je odgovorna za proizvodnju toga vitamina.

Pogled u budućnost

Brokula može spriječiti probleme s očima vezanima uz staračku dob, peptične čireve, rak i bolesti srca u odraslih.

Tri načina da navedete svoju djecu da jedu više brokule

  1. Male cvjetiće brokule dodajte salatama ili ih poslažite na pizzu
  2. sirove cvjetiće brokule svojem djetetu poslužite s njegovim najdražim umakom, kao ukusnu užinu
  3. pripravite juhu od brokule i poslužite je s tostom od cjelovitih žitarica za vikend-ručak

Evo i jednog recepta koji vam može dobro doći.

Male pizze s brokulom i prženim crvenim paprikama

Nadjev

* 1 crvena paprika, izrezana na uzdužne komade

* 300 g brokule, nalomljene na male cvjetiće

* 1 jušna žlica maslinova ulja

* 2 češnja češnjaka, sitno narezanog

* 400 g narezanih rajčica iz konzerve

* 2 jušne žlice sušenog origana

* 100 g sira Chedar, naribanog

Tijesto za male pizze

* 50 g brašna od cjelovitih žitarica za dizana tijesta

* 175 g brašna za dizana tijesta

* 2 jušne žlice sušenih miješanih začinskih trava

* 6 jušnih žlica maslinova ulja

* 150 ml vode

Priprema

1. Pripremite nadjev. Kriške paprike, narezanom stranom prema dolje, položite u lim za pečenje koji ste prekrili folijom za pečenje. Pecite dok se kožica ne namreška. Papriku na 5-10 minuta odložite u plastičnu vrećicu, a zatim oljuštite kožu i odstranite sjemenke. Nasjeckajte ugrubo i odložite.

2. Cvjetiće brokule 2-3 minute kuhajte u loncu kipuće vode, ocijedite i odložite sa strane. Maslinovo ulje zagrijte u neprijanjajućoj tavi. Dodajte češnjak, pržite 1 minutu, dodajte rajčicu i origano i kuhajte miješajući 10-12 minuta, dok se ne zgusne.

3. Umijesite tijesto. Pomiješajte brašna, miješane začinske trave i 3 jušne žlice ulja. Dodajte vodu i miješajte da načinite rahlo tijesto. Tijesto istresite na lagano pobrašnjenu površinu i mijesite 5-6 minuta dok ne postane glatko. Oblikujte ga u loptu, umotajte u foliju i na 20-30 minuta stavite na hladno.

  • Tijesto podijelite na osam dijelova i svaki komad razvaljajte u okrugli oblik, promjera 6 cm. Ostatak ulja zagrijte u velikoj, neprianjajućoj tavi i u njoj pripremite četiri osnove za pizzete. Pizzete pecite po 2-3 minute sa svake strane i pečene odložite na toplo dok ih sve ne ispečete.
  • Po pizzetama rasporedite preljev od rajčice i na svaku stavite crvenu papriku i cvjetiće brokule. Pospite sirom i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu da se peku 1-2 minute.

Tekst: Odlomak iz knjige Juliette Kellow: „Čudotvorna hrana za djecu – 25 super namirnica koje će vašu djecu održati u dobrom zdravlju“

Foto: Profimedia