Dugogodišnjim i redovitim ulaganjem određene svote novca, koja ne bi previše opterećivala roditeljski budžet, djetetu se mogu osigurati sredstva za njegovo lakše "porinuće" u samostalni život ili, pak, za školovanje. Pogledajte kako!

Ako obitelj nema većih financijskih teškoća, tada dijete nije teško naučiti kako štedjeti. Puno je veći problem objasniti mu zašto ne može imati igračke kakve imaju neki njegovi prijatelji iz vrtića ili iz škole, zašto ne može dobiti najnoviji model mobitela, jer vi upravo smišljate čime ćete mu kupiti najosnovnije stvari za život i kako ćete platiti račune. Situacija će biti još teža ako ste ga u najranijem djetinjstvu pomalo razmazili i omogućili mu da dobije štogod poželi. Nije se lako priviknuti na skromnije uvjete života, što se događa kada, primjerice, obitelj ostane bez jednog izvora prihoda zbog gubitka posla. Međutim, djetetu koje ste odmalena učili na umjereno trošenje i na promišljenu kupnju potrebnih stvari, novo materijalno stanje u obitelji neće toliko teško pasti. Dijete je važno pokušati poučiti nekim osnovama vezanim uz novac i ne ga isključivati zbog toga što je vama neugodno pričati o novcu ili mislite da ono ne može razumjeti što mu govorite. Djeca su u stanju shvatiti vrijednost novca čim počnu prepoznavati svoje omiljene igračke u trgovini, što se događa već oko treće godine života. O novcu se može učiti iz raznih izvora, no ipak se najviše uči od roditelja. A ako od njih ne nauče kako odgovorno trošiti novac i kako ga usput štedjeti, poslije najčešće muku muče s dugovima. 

Izgled novčanica

Nemoguće je održati jedno veliko predavanje o novcu i misliti kako je to dovoljno da predškolsko dijete shvati ulogu novca u životu. Podučavanje se odvija kontinuirano i ovisno o djetetovoj znatiželji. Za početak ga upoznajte s različitim kovanicama u različitim valutama. Neka ih nauči razlikovati prema veličini, boji, crtežima. Pritom nije presudno da zna čitati i raspoznavati brojeve. Uostalom, ovo je dobar način i da to polako počne učiti. Podučite ga da različite zemlje imaju različite valute i vrste kovanica i novčanica kojima se u toj zemlji plaća. Zatim mu pokažite i papirnate novčanice koje se također jasno razlikuju jedna od druge. Svakako mu objasnite da ih pažljivo drži u ruci kako se ne bi oštetile jer oštećene novčanice gube svoju pravu vrijednost.

Dok mu pokazujete različite novčanice i kovanice, pokušajte mu objasniti i odnos među njima. Primjerice, recite mu kako jedna novčanica od 10 kn vrijedi jednako kao dvije kovanice od 5 kn (dva medvjedića) ili kao deset kovanica od 1 kn. Što je najbolje, dijete će usput učiti i matematiku. Također mu objasnite kako je novac dospio u vaš novčanik, tj. kako ga je potrebno prvo zaraditi kako biste sve što vam je potrebno mogli i kupiti.

Od igre do stvarnosti

Jedna od igara koja će pomoći u što boljem poimanju uloge novca u svakodnevnom životu svakako je igranje prodavača i kupca. Bilo bi zgodno da imate novčanice iz Monopollyja kojima će dijete moći nešto kupiti iz vaše trgovine. Pripremite različite namirnice ili igračke i na njih prislonite papiriće na kojima ste im ispisali cijenu. Neka dijete postupno uči kako svaka namirnica ima svoju cijenu i kako ju je moguće kupiti samo ako se ima dovoljno novca za nju. Naučit će razlikovati skuplje od jeftinijih namirnica, a ako uvedete i akciju (popust) za neke namirnice, naučit će i to da je puno isplativije kupovati proizvode na sniženju. U igri biste na taj način mogli zahtijevati da određenom količinom novca pokuša kupiti što više proizvoda. Nakon toga možete zamijeniti uloge u kojima ćete vi govoriti što vam točno treba za vašu obitelj kako biste pripremili potrebne obroke, i kako vodite računa o tome da prvo kupite sve što vam je neophodno, a tek tada razmišljate o onome bez čega biste mogli živjeti, ali vas veseli (desert, cvijeće, slikovnica, nova majica...).

Kada dijete savlada fiktivnu kupnju, možete ga "zaposliti" da s vama sastavlja popis potrebnih namirnica i tako sudjeluje u još jednom segmentu planiranja. Primjerice, neka pogleda koliko je ostalo jaja u hladnjaku, ima li mlijeka, nedostaje li praška za pranje rublja u perilici itd. Možete iz prodajnih kataloga izrezati fotografije proizvoda koje kupujete i sastaviti popis pomoću tih fotografija kako bi vam dijete moglo govoriti što morate kupiti i prekrižiti proizvod koji je već u košarici. S obzirom na to da još nije naučilo računati, za zbrajanje novca trebat će pričekati školske dane.

U kupovini

Omogućite djetetu da nauči samostalno platiti kupljenu robu u trgovini. Pripremite potreban novac i pružite ga djetetu kako bi ga samo uručilo blagajnici ili blagajniku. To je samo jedan od primjera kako može učiti kako se barata novcem u svakodnevnom životu. Shvatit će da baš ništa nije moguće uzeti iz trgovine ako se prethodno ne plati puna cijena tog proizvoda. Ako upita možete li mu kupiti neku čokoladicu, bombone i slično, recite da morate prvo provjeriti hoćete li imati dovoljno novca za osnovne namirnice.