Imam plan i on je vrlo smion. U nekom trenutku u nadolazećim danima, kad moje dvije kćeri nisu kod kuće, mogao bih upasti u njihove sobe i ukloniti barem polovicu igračaka: plišance i plastične automobile, puzzle, ovo plastično smeće koje ispušta iritantne zvukove i svjetluca, čudne plastične perle za izradu ogrlica na koje svako malo nagazim. Nemojte me osuđivati jer bi moj naum djevojkama trebao učiniti samo dobro. To barem tvrde istraživači i praktičari u čije sam se radove i studije zadubio u posljednjih nekoliko dana.Moj interes za temu "Povlačenja igračaka" probudio se kad sam nedavno na doručku pročitao o mjerama protestantskog vrtića St. Georg u Hamburgu. Tijekom korizme 2018. godine vrtić je odlučio jednostavno ukloniti velik dio igračaka iz grupa; ostao je samo papir, bojice i tkanine idealne za izgradnju šatora. Brzo se pokazalo kako djeci nimalo ne nedostaje stara kolekcija igračaka te da se njihovo raspoloženje popravilo, a ne pogoršalo. Ta mi se priča jako dopala.Kako se pokazalo, 'post' s igračkama Hamburškog vrtića, koji će se ove godine ponoviti zbog velikog uspjeha, stoji na solidnim znanstvenim nogama. Nedavno su istraživači sa Sveučilišta Toledo, Ohio, došli do istog zaključka kao i ostali američki kolege: manje je više. Ograničenje količine igračaka ne samo da stimulira maštu, nego također dovodi do igre koja je "dublja“, smatraju oni. Prevelika količina igračaka zbunjuje i opterećuje djecu, šteti im, smatraju neki znanstvenici na osnovu svojih istraživanja.
smanjivanje količine igračaka
kids game room interior 3d rendering image with board and toys, Image: 264324517, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
U jednom vrlo radikalnom terenskom eksperimentu u Bavarskoj, djeci nisu bile oduzete samo neke igračke, već kompletno sve. Ostao je samo namještaj. Djeca kojoj se to nije dopadalo, imala su mogućnost izaći iz vrtića u susjednu šumu i skupljati grančice, žireve i druge predmete iz prirode. Kao i djeca u kamenom dobu koja su se također morala zadovoljiti onim što su mogla naći u prirodi. Ako ste pomislili da je eksperiment pokazao kako su igračke ipak bile potrebne djeci, pokazalo se upravo suprotno.Istraživač Volker Mehringer voditelj je ovog eksperimenta te projekta SAKEF, koji se bavi evaluacijom i odabirom igračaka od strane djece, roditelja i kvalificiranih radnika. Među ostalim, Mehringer i njegovi kolege bave se pitanjem koliko je razumno birati djeci igračke po spolu. Zaista me zanimaju rezultati koje će još donijeti to istraživanje, pogotovo što vidim sve više jednoroga i vila u sobi moje starije kćeri. Ako provedem svoj plan, ipak ću ostaviti te čudne svjetlucave figure u sobi. Njihov bi gubitak zasigurno bio uočljiv.

Tekst: prevela I.Š.

Izvor: Spiegel.de

Foto: Profimedia