Ako ste se iznenadili što vas je usred noći probudilo djetetovo hrkanje, možete biti mirni, to je u većini slučajeva sasvim normalna i prolazna pojava. Tek ako shvatite da baš i nije tako prolazna i da se ponavlja iz spavanja u spavanje, svakako se time bolje pozabavite. Hrkanje je samo po sebi znak da postoji određena smetnja normalnom disanju. Ako se dijete zbog toga budi i manje spava, to utječe na kronični nedostatak sna, a time i na cjelokupni djetetov imunitet. Neki pedijatri čak smatraju da kao jedna od posljedica može biti i mokrenje u krevet kod djece koja su već izašla iz pelena. Među drugim posljedicama nedovoljnog spavanja, osim umora i razdražljivosti, su poremećaj koncentracije, problemi s učenjem, impulzivnost pa čak i hiperaktivnost.

Mogući uzroci hrkanja

Prema T. Berry Brazeltonu, svjetski poznatom pedijatru hrkanje je posljedica jake prehlade ili streptokokne infekcije jer uz njih obično dolazi do oticanja dišnih putova i grla. No nakon izliječenja, i hrkanje bi se trebalo povući.

Među dugotrajnijim uzrocima hrkanja ovaj doktor medicine navodi pretilost,alergije koje su povezane s oticanjem krajnika i adenoida, iskrivljenje nosne pregrade, oslabljene vratne mišiće koji utječu na mišiće jezika koji, ako je jezik previše opušten, blokira disanje.

Na pretilost se može utjecati raznovrsnom zdravom prehranom i odgovarajućom fizičkom aktivnosti, a iskrivljenje nosne pregrade se može ispraviti operacijom (ako se uistinu pokaže da je to jedini uzrok). Alergije su već projekt kojeg se, u suradnji s liječnikom alergologom ili aletrnativnijim mogućnostima poput tretiranja biorezonancom, valja ozbiljnije prihvatiti.

Svakako se javite pedijatru koji će vas uputiti na daljnje pretrage i moguće rješavanje hrkanja kako ni vi ni vaše dijete ne biste zbog toga imali nemiran san.

Tekst: roditelji.hr

Foto: Profimedia