Enteroviroze se javljaju s dolaskom toplijih mjeseci. Najčešće zahvaćaju dojenčad i predškolsku djecu. Uzrokuje ih nekoliko vrsta virusa koji se prenose preko nečistih ruku. Bolest se može prenijeti i kapljičnim putem, zrakom. Bolest je češća u obiteljima u kojima je niži standard i manja briga oko djece.

U ljetnim se mjesecima može javiti kao epidemija, a inače se javlja u manjem broju slučajeva tijekom cijele godine. Manifestira se kao upala sluznica ždrijela i kompletnih dišnih putova. Može zahvatiti i crijevnu sluznicu, pa se javlja proljev.

Pođite liječniku

Kad se radi o virusnoj upali ždrijela, česta je i osjetljivost limfnih čvorova u trbuhu pa se bolest može najprije manifestirati kao trbuhobolja. Na ždrijelu se osim crvenila mogu nalaziti i sitne vezikule (mjehurići) koje učvršćuju mišljenje da se radi o virusnoj infekciji. To je vodeći razlog da odvedete dijete k liječniku.

Mladi i neiskusni liječnici će tada bez laboratorijske obrade posumnjati na upalu slijepoga crijeva. Krvnom slikom lako se može razlučiti virusna od bakterijske upale.

Liječenje enteroviroze

Liječenje podrazumijeva maksimalnu higijenu ruku. Daju se sredstva za snižavanje tjelesne temperature. Djetetu treba često nuditi da pije kako ne bi dehidriralo. Ako povraća, tada je potrebno otići k liječniku, jer se rehidracija obavlja u dnevnoj bolnici infuzijama. Antibiotici kao i kod svih virusa ne koriste, pa ih nikako ne treba davati. Srećom, bolest ne traje dulje od tri do pet dana.

Tekst: Verica Jačmenica-Jazbec, dr. med., spec. za dječje bolesti

Foto: Thinkstock