Zabrinjavajuće stanje je kad djetetova temperatura dostigne ili prelazi 39 ºC rektalno, a uz to dijete ima glavobolju, otežano diše, malaksalo je, pospano, ima proljev ili povraća ili, pak, boluje od neke kronične srčane, bubrežne ili plućne bolesti i sl.

Što učiniti kad izmjerimo povišenu temperaturu?

Prvoga dana bolesti rijetko se može zaključiti točno o čemu se radi. Najčešći uzrok povišene temperature u djece jesu akutne zarazne bolesti, najčešće “viroze”, kod kojih se ne provodi specifično liječenje. No ne treba se toga uvijek strogo držati.

Ako dijete pokazuje simptome bolesti koje smo spomenuli, izaziva zabrinutost roditelja ili jednostavno zbog sigurnosti, dobro je konzultirati se s liječnikom i dogovoriti pregled, praćenje i nužne pretrage. Naravno, postoje i blage, jednodnevne vrućice kod običnih prehlada, koje će biti česte u jesensko i zimsko doba!

Postupimo razumno i hladnokrvno, nervoza i strahovi roditelja itekako opterećuju malo dijete koje živi u simbiotskom odnosu sa svojom okolinom – majkom ili njegovateljem. Potrebno je uvijek djetetu ulijevati sigurnost i mir, tada je ono već dobrim dijelom izliječeno!

Ipak, što napraviti u slučaju povišene temperature?

Temperatura se može liječiti ako se ne zna uzrok povišenja – fizičkim načinom ili lijekovima.

Prvi podrazumijeva umjerenu i laganu pamučnu odjeću, umjereno zagrijavanje prostorije u kojoj dijete boravi (ne više od 20 do 21 stupnja), prozračivanje, kupke u mlakoj vodi te obloge – koji se primjenjuju od pamtivijeka! Potrebno je davati dovoljno tekućine, a dojenčad nutkati da što češće siše.

povišena temperatura

Gdje izmjeriti temperaturu, kako tumačiti tamperaturu i koje se vrijednosti mogu tolerirati, a koje nas trebaju zabrinuti? 

kad-je-povisena-temperatura-razlog-za-zabrinutost

Tekst: Poliklinika za dječje bolesti "Helena", Zagreb

Foto: Profimedia