Znanstvenici s Medicinskog istraživačkog Vijeća Sveučilišta u Bristolu surađivali su s kolegama diljem svijeta kako bi otkrili značajnu vezu između genetskih promjena u blizini gena ROBO2 i broja riječi koje dijete nauči govoriti u ranoj fazi jezičnog razvoja.

Djeca počinju izgovarati riječi između 10-og i 15-og mjeseca života, a vokabular se širi kako odrastaju - od otprilike 50 riječi u razdoblju između 15 i 18 mjeseci, 200 riječi između 18 i 30 mjeseci, 14000 riječi sa šest godina i zatim preko 50000 riječi u vrijeme kad završe srednju školu.

Znanstvenici su pronašli genetsku vezu tijekom perioda od 15 do 18 mjeseci kada mališani obično komuniciraju jednom rječju prije nego njihove lingvističke vještine krenu napredovati u kombinaciju od dvije riječi i u složenije gramatičke strukture.

Rezultati objavljeni u časopisu Nature Communications bacili su novo svjetlo na specifično genetsko područje kromosoma 3 koji je prethodno bio povezan s disleksijom i ostalim govornim poremećajima.

ROBO2 gen sadrži upute za stvaranje ROBO2 proteina. Taj protein usmjerava kemikalije u stanicama mozga i drugim oblicima živčanih stanica koje bi mogle pomoći djeci u razvoju jezika, ali i izgovaranju zvukova.

Protein ROBO2 također blisko surađuje s drugim ROBO proteinima koji su prethodno bili povezani s problemima u čitanju i skladištenjem govornih zvukova.

Dr. Beate St Pourcain, koja je vodila istraživanje zajedno s profesorom Davey Smithom pojašnjava ovo otkriće: "Ovo nam istraživanje pomaže da bolje razumijemo genetske čimbenike koji bi mogli biti uključeni u rani jezični razvoj kod zdrave djece, osobito u vrijeme kad djeca komuniciraju samo jednom rječju, i učvršćuje vezu između ROBO proteina i razlikama u jezičnim vještinama ljudi."

Istraživanje se zasniva na podacima koji uključuju preko 10 000 djece.

Izvor: www.medicalnewstoday.com

Foto: Profimedia