Evo čak četiri uzroka:

1) Disproporcija viličnih grebenova i novoizniklih mliječnih zubića

Jedan je od češćih uzroka, a znači da su zubi znatno manji od prosječnih, dok su vilice veće. Ova pojava je vrlo često povezana s nasljednim čimbenicima – dovoljno je da samo jedan od roditelja ima takvu situaciju u ustima, pa da se kod djeteta razmaknutost zuba pojavi i kod trajne denticije, to jest trajnih zuba.

2) Prijevremeni gubitak mliječnog zuba

To dovodi ili do međusobnog pomicanja samih mliječnih zuba prema praznom prostoru ili do prijevremenog nicanja stalnih zametaka – što na kraju izaziva njihovo neravnomjerno postavljanje u zubnom nizu.

3) Sisanje prsta

Ovo je veoma važan, takozvani stečeni faktor. Djeca najčešće sišu palac, i to tako da njime guraju gornje prednje zubiće. Na taj način palac pritiskom razmiče mliječne jedinice i dvojke gornje vilice – zbog čega nastaju razmaci između zuba, takozvane dijasteme.

4) Anodoncija pojedinih zametaka – kako mliječnih, tako i trajnih zuba

Ovaj faktor, koji je u posljednje vrijeme postao dosta čest, predstavlja potpuni nedostatak zuba, i to najčešće dvojki i četvorki. Zbog toga ostaju prazni prostori između zuba, koji se ne popunjavaju čak ni kod trajne denticije. Uzrok anodoncije je vrlo često nasljedni faktor.

Što poduzeti ako dijete ima razmak između zuba?

U svakom slučaju, roditelji se ne trebaju brinuti jer se svaka nepravilnost položaja zuba, pa i veliki prazni prostori između njih, vrlo uspješno rješavaju primjenom ortodontskih aparata. U početku se oko osme godine života prvo nose takozvani pokretni ortodontski aparati, i to dok svi trajni zubi, zaključno sa sedmicama, ne zauzmu svoje mjesto (12. godina života). U slučaju da to ne dâ zadovoljavajuće rezultate, moguće je primijeniti takozvane fiksne ortodontske aparate kako bi se nicanje umnjaka pravilno usmjerilo i kako bi se spriječile dodatne nepravilnosti.

Tekst: dr. Milan Kuljača, spec. stomatologije

Foto: Profimedia