Kupite djetetu kahlicu koja je udobna za sjedenje. Neka se navikne na nju. I nemojte očekivati da vaše dijete odmah shvati vezu između sjedenja na kahlici i onoga čemu ona doista služi. Ako mokri dok sjedi na njoj, zaključit će samo u čemu je stvar i nakon nekog vremena shvatit će kakav je osjećaj kada osjeća nagon za mokrenjem.

Evo što nikada ne biste smjeli napraviti tijekom djetetova privikavanja na kahlicu:

  • početi s privikavanjem tijekom stresnog razdoblja u djetetovu životu, poput preseljenja ili dolaska brace ili seke na svijet
  • na početku odvikavanja od pelena odmah dijete odjenuti u "normalno" donje rublje
  • kažnjavati ga ako ne obavi nuždu u kahlicu ili oko toga praviti preveliku pompu
  • očekivati kako će odvikavanje od pelena biti brz proces koji će završiti za nekoliko dana
  • očekivati da će ono noću prestati mokriti u krevet, iako se po danu priviknulo na kahlicu (noćno mokrenje nije usko povezano s privikavanjem na kahlicu).
  • Pokušajte dijete posjesti na kahlicu netom prije spavanja. I objasnite mu da ako se probudi u pola noći i mora obaviti nuždu, neka vas slobodno pozove ili, ako je dovoljno svjesno, da samo ode obaviti što mora.

Što kažu odgojitelji u vrtiću? U našoj kulturi odvikavanje od pelena još uvijek se smatra znakom uspjeha. Riječi poput "Vaš mali je još uvijek u pelenama, moj nije", nisu rijetkost kada se govori o dvogodišnjacima. Stručnjaci tvrde da je dijete spremno odvojiti se od pelena tek kada shvati pojam "odvojenosti". Primjerice, kada roditelji odlaze na posao, mališan razumije da će se mama i tata vratiti. Naime, dijete veliku nuždu doživljava kao dio sebe, proizvod svog tijela, i treba biti spremno pustiti "ga" u kahlicu. Važno je poštivati djetetovu spremnost na taj korak. Kada počnete dijete privikavati na kahlicu, nemojte od toga praviti veliku stvar. Djetetu treba pokazati što je obavilo u kahlicu ili nužnik, dati mu da pusti vodu, obuče se i da što samostalnije sudjeluje u obavljanju nužde, iako ga ne treba prepustiti samome sebi. Sve ovo ovisi o dobi djeteta i njegovim mogućnostima, jer mališani sadržaj u pelenama doživljavaju kao nešto zanimljivo i svoje, i svako nasilno skidanje pelena u kasnijoj dobi može u djeteta izazvati negativne emocije. Iznimno je važno da roditelji kod kuće počnu dijete privikavati na kahlicu, a ne u jaslicama, jer je to intimna stvar koja se treba početi odvijati u obitelji. U dogovoru s roditeljima, svakom djetetu individualno pristupamo i svako ima svoju kahlicu.

Korak unazad

Nije neobično da dijete nekoliko tjedana ili mjeseci uredno obavlja nuždu u kahlicu i s oduševljenjem je prihvaća i onda iznenada opet počne s obavljanjem nužde gdje god stigne. Često je uzrok takvom ponašanju emocionalna uzrujanost iz nekog, možda vama nedokučivog, razloga. Možda mu se nešto dogodilo u vrtiću, ili mu u posljednje vrijeme niste posvećivali dovoljno vremena. Ostanite smireni i nikako djetetu ponovno ne stavljajte pelene. Budite uporni i dosljedni, bez obzira na to što ćete se još nekoliko dana morati suočavati s djetetovim mokrim hlačicama, jer ono će tako ponovno pristati obavljati nuždu u kahlicu. Nemojte djetetu govoriti da ste našli "nešto mokro" iza kreveta. Ignorirajte te malene "nesreće" i probajte mu reći: "Ovo treba obaviti u kahlicu, dušo, probaj to upamtiti za idući put."

Foto: Thinkstock