Mnoga djeca se ponašaju potpuno smireno kad mame nema doma, ali kad ona stigne kući, „lijepe“ se za nju i ne puštaju je niti sekundu. Čak i ako s djetetom ostane baka, koju dijete dobro poznaje i voli, u maminu prisustvu neće joj dopustiti da ga odijeva, hrani ni uspavljuje. Takvo ponašanje odrasli će prozvati razmaženim, ali radi se o proživjelim negativnim emocijama koje dijete osjeća pri svakom rastanku od mame. No, ti su rastanci neminovni, mame moraju na posao, k liječniku, u trgovinu...

Kako rastanke učiniti bezbolnijima?

Dok je dijete još maleno i ne planirate nikakvo rastavljanje od djeteta, s vremena na vrijeme povedite ga nekamo u goste kako bi steklo iskustvo komunikacije s nepoznatim ljudima i kako bi moglo razvijati svoju nezavisnost i samostalnost. Društvena, aktivna i samostalna djeca manje su podložna strahu od rastavljanja.

Znajući da možete odgoditi svoj odlazak na posao, putovanje i slično, pokušajte unaprijed pripremiti dijete na tu situaciju. Neka bolje upozna i zavoli osobu koja će ga čuvati dok vas nema. Najbolje je da se na početku dadilja i dijete zajedno razgovaraju i igraju u vašem prisustvu. Kad dijete stekne povjerenje u dadilju, sve će biti jednostavnije.

Nemojte misliti da dijete ne osjaća što se zbiva u vašoj glavi

Dijete koje se plaši rastanka s majkom, vrlo dobro osjeća što o tomu misli sama majka. Ako je nasigurna i nemirna svaki put kad treba izaći iz kuće bez djeteta, osjeća krivicu, dijete će to brzo shvatiti i njegova će uznemirenost porasti.

Nerijetko će dijete zbog straha od mamina odlaska postati hirovitije želeći takvim ponašanjem obratiti na sebe veću pozornost. Moguće je da se osjeća zapostavljeno i to mu služi kao idealan način da privuče mamu k sebi.

Foto: Thinkstock