Djeca koju su tijekom godina njihovi učitelji opisivali kao "prosocijalnu" - manje sklonu nepažnji, hiperaktivnosti, koja su manje pružala otpor ili pokazivala manje fizičke agresije - tri su desetljeća kasnije bila uspješnija i zarađivala više. U prosjeku je to bilo oko 10.000 eura više od ostalih, a djeca koju su svi ocijenili kao "uzorne", čak zarađuju i do 15 000 eura više.

Ispitivana su sljedeća ponašanja

Istraživači su redovito analizirali socijalno ponašanje sudionika pomoću prigodnih upitnika koji su se ispunjavali svake godine. Djeca i adolescenti ocijenjeni su u pet kategorija:

  • NEPAŽNJA - (Može li se dijete dobro koncentrirati? Koliko brzo gubi pažnju?)
  • HIPERAKTIVNOST - (Ima li dijete previše energije? Ometa li nastavu redovno?)
  • PRKOS - (Kako se dijete nosi s kritikom? Je li poslušno?)
  • FIZIČKA AGRESIJA - (Kako dijete reagira na drugu djecu u sukobu? Postaje li fizički agresivno?)
  • PROSOCIJALNO PONAŠANJE - (Je li dijete spremno zauzeti se za druge, surađivati ​​i rješavati sukobe?)

Trideset godina kasnije, rezultati pokazuju da su sva djeca koja su danas uspješni ljudi s visokim primanjima imala najmanje problema s gore navedenim ponašanjima u djetinjstvu.

djeca-koja-se-sada-ovako-ponasaju-bit-ce-uspjesnija-u-odraslom-zivotu
Children playing with wooden train. Toddler kid and baby play with blocks, trains and cars. Educational toys for preschool and kindergarten child. Boy and girl build toy railroad at home or daycare., Image: 266751915, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: famveld / Alamy / Alamy / Profimedia

Rezultate treba iskoristiti za poboljšanje obrazovanja i skrbi o djeci i adolescentima

Cilj je pružiti djeci bolju pedagošku skrb koja će im na vrijeme pomoći u boljem suočavanju s negativnim ponašanjima i pretvoriti ih u pozitivna ponašanja. Posebnu pozornost trebalo bi pružiti djeci s visokim potencijalom za agresiju ili sa izraženom hiperaktivnosti. Njima bi trebalo osigurati posebne programe podrške već u ranoj školskoj dobi kako bi se negativni obrasci ponašanja pravovremeno zamijenili pozitivnima i time i njima omogućili uspješniji odrasli život.

Tekst: I. Š.

Foto: Profimedia