Svi roditelji posjeduju jedno divno sredstvo za liječenje djece: ruke. S njima tješe, osnažuju, griju i opuštaju. Školovane ruke mogu čak ublažiti tegobe koje djeca imaju. Evo više informacija o osteopatiji, kineziologiji, reikiju, shiatsu, rolfingu i Jin Shin Jyutsu

Osteopatijom protiv tegoba

Naše tijelo je 24 sata u pokretu. Srce pumpa krv prema žilama, kod disanja se prsni koš diže i spušta, limfa prodire u tkivo, unutrašnji organe rade, likvor ispire mozak i kičmenu moždinu. Uopće zapravo nismo svjesni što se događa u našem organizmu. Tegobe su često prikrivene i uopće ih ne osjećamo. Naime, što jedna struktura ne može optimalno izvršiti, nadoknađuje druga.

Međutim, ponekad dolazi do faza kad takve sposobnosti organizma više nisu izjednačene. Najmanje opterećenje, prenaprezanje organizma, svakodnevni psihički konflikti dovest će do toga da se noću pojavljuju bolovi u trbuhu, glavobolja, smetnje pri spavanju, osjetiljivost na infekcije, promjene raspoloženja, strahovi prije ispita ili problemi sa koncentracijom za vrijeme učenja i općenito.

Čudotvorno djelovanje ruku

Zadaća osteopata nije uklanjanje tegoba, već da pacjentima pomognu pri regeneriranju tijela i psihe. Iz tog razloga će pri jednom opsežnom razgovoru željeti saznati o dosadašnjim bolestima, načinu prehrane i života. Tek tada svojim rukama pristupaju regeneracij. Sva će područja biti pokrivena: glava, kičma, kosti, mišiči, tetive, tkivo i unutrašnji organi. Svojim visoko osjetljivim rukama i stručnim znanjem iz anatomije i psihologije prepoznati će ne samo ograničenja u kretanju, ukočenja i napetosti u tijelu, nego čak i osjetiti kretanja tekućina u tijelu. Budući da znaju kako se zdravo kretanje unutar našeg tijela može osjetiti i čuti, ovaj se postupak zove "listening" (engl. = čuti). Specijalnim zahvatima rješavaju blokade i time prepuštaju organizmu mogućnost da sam regulira određene procese.

Kod djece je ponekad dovoljan samo jedan ciljani doticaj ruke. Kod djece će rezultati biti prilično brzo vidljivi zato jer se blokade u njihovom tijelu još nisu imale vremena učvrstiti. Važan dio osteopatije je kraniosakralna terapija (lat. cranum = glava; sacrum = krstača). Osteopati polaze od toga da pored srčanog ritma i ritma disanja postoji još i kraniosakralni puls.
Moždana i tekućina iz leđne moždine koja mozak štiti od potresa i istovremeno je hrana za mozak i leđnu moždinu, određenim ritmom povećava i smanjuje volumen. Kroz kraniosakralni puls pokreću se kosti lubanje između 6 i 12 puta u minuti. Kičma se također lagano rasteže. Taj pokret širi se preko kičme u zdjelicu i od tamo preko tkiva u cijelo tijelo.

Promjene kraniosakralnog pulsa dovest će do tegoba kao što su glavobolja, migrena, problemi u učenju i povećana aktivnost. Prilikom tretmana često je dovoljan jedan lagani pritisak na spojeve lubanje. Ti minimalni pokreti trebali bi se proširiti preko kičme i živčanog sistema na sve funkcije u organizmu. Iako se većina liječnika školske medicine prema kraniosakralnom pulsu odnosi sa velikom sumnjičavošću, sve je više liječnika koji koriste osteopatiju.

Kineziologija znači prepoznavanje skrivenog

Kineziologiji je također cilj utvrditi nastale blokade. Ovdje se misli na blokade u protoku energije jer se kineziologija bazira na azijskoj predođbi o energetskim putevima (meridijanima) koji se protežu kroz cijelo tijelo. Potpuno zdravim smatra se čovjek tek onda kad su aparat za kretanje, izmjenu tvari i psiha opskrbljeni sa dovoljno energije. Psihička i tjelesna opterećenja dovode do blokada u protoku energije i tako do raznih drugih tegoba.

Reakcija mišića pokazuje što je uzrok

Mišići su u vezi sa meridijanima. Prema shvaćanjima kineziologa, na temelju reakcije mišića može se prepoznati gdje se nalaze uzroci tegoba. Test mišića se može svuda primjeniti: kod prehrambenih namirnica, lijekova i drugih sredstava kao i kod misli i predođbi. Reakcija mišića pokazati će da li taj test ima pozitivno ili negativno djelovanje na pacjenta.

Pri testiranju se može koristiti svaki mišić, ali se u praksi se ipak najviše koriste mišići ruku. Ruka se postavlja u vodoravan položaj ili je naprijed malo podignuta. Kineziolog pokušava lagano potisnuti ruku prema dolje i pri tom postavlja pitanja. Odgovor bi trebao dati mišić, pacjent ne odgovara. Terapeut pazi da li pri svakom postavljenom pitanju, mišić blokira. Pri tom točno osjeća da li mišić intuitivno reagira ili je (willentlich) naprgnut.

Zato je taj test mišića, kao i uvjerenje samog kineziologa, sigurno kao neki visoko osjetljiv aparat za mjerenje. Liječnici i lječitelji obrazovani na području kineziologije često prije testa sa mišićima obavljaju laboratorijske i druge klasične pretrage. Kao metodu dodatno koriste u dijagnosticiranju test mišića.

Poseban način komunikacije

Testom mišića moguće je polako doprijeti i do problema psihe. Izgubi li mišić na snazi kod pitanja: "Osječaš li strah od novonastalih situacija?", smatra se takava reakcija kao odgovor: "Da". Treba slijediti taj put. Slijedeće pitanje je: "Bojiš li se da ćeš biti ismijan ako napraviš nešto neuobičajeno?" Na taj način se kod djece može otkriti pozadina dječjeg odbijanja da na satu tjelovježbe učini neku vježbu na očigled svih prisutnih.

Kod ove tzv. prateće kineziologije razvija se jedan poseban način komunikacije. Ako su djeca još premala da bi mogla odgovoriti na pitanja, majka ili otac mogu biti posrednici na taj način da dijete postave u krilo. i Na roditelju će se napraviti test mišića.

Kineziolozi nemaju pravo liječiti i postavljati dijagnoze, niti izdavati recepte. Oni koriste različite metode bez dodatnog djelovanja zvane "Korekture" kojima svoje klijente oslobađaju od njihovih tegoba. U međuvremenu postoje različiti pravci u kineziologiji. Većina liječnika školske medicine podsmjehuje se kineziologiji iako sve češče moraju priznati da takav način tretmana kod različitih tegoba postiže uspjeh.

Lakše učenje

Pedagoška kineziologija u prvom redu pokušava pomoći djeci kod problema u učenju i poremećajima u ponašanju. Mnoga djeca pate radi toga što je mogućnost razmišljanja u stresnim situacijama djelomično blokirana. Svaki stres ometa koordinaciju u mozgu i time protok misli. Ako obje strane mozga dobro surađuju, takvi problemi više neće biti učestali.

Cross crawl je velika pomoć pri proticanju toka energijei za bolje uspostavljanje veze između desne i lijeve polovice mozga. Kad dijete korača na mjestu, ono diže nogu i pri tom dlanom dodiruje drugu stranu. Sa takvim pokretima se djeca mogu ojačati prije školskog testa i lakše riješavati teške zadatke.

Masaža ušne školjke je pomoć pri umoru za vrijeme školskog sata. Dijete istovremeno masira obje ušne školjke između palca i kažiprsta dok se nije stvorio ugodan osjećaj topline. Na taj način se stimulira preko sto akupunkturnih točaka koje se nalaze u uhu. Mogućnost pamćenja je povećana. Također od pomoći a nije tako uočljivo: crtati u zraku položenu osmicu. Taj pokret pratiti očima.

Shiatsu znači harmoniziranje energije

Shiatsu je japanska umjetnost liječenja kod kojeg su energetske blokade također centralna tema. Pritužbe na bolove u trbuhu, glavobolja, poremećaji spavanja, česte prehlade, probavni problemi i problemi kod mjesečnog ciklusa imaju prema tom starom konceptu liječenja isti uzrok: energije života ("Qi") na jednom mjestu ima previše a na drugom premalo. U jednom zdravom tijelu ne postoji takva nepravilna preraspodjela.

Shiatsu terapeut kod svojih tretmana koristi vrškove prstiju. Ako su dnevna opterećenja prešla određenu granicu, "Qi" energija više ne teče ravnomjerno. Mjesta gdje "Qi" ima manje, nazivaju se "Kyo". Mjesta na kojem je " Qi" prekomjerno aktivan, naziva se "Jitsu". "Kjo" i "Jitsu" su uvjetovani jedno drugim. Ako je jedan meridijan "Kyo", onda je drugi "Jitsu". Iskusan Shiatsu terapeut može vršcima prstiju razlikovati mjesta gdje "Qi" ima previše (ta mjesta su tvrda) od onih koja nisu dovoljno opskrbljena energijom (ta su mjesta mekana i nategnuta).

Shiatsu znači "Pritisak prstom" pri čemu palac ima posebno značenje. Radi se puno i sa rukama, laktovima i koljenima. Terapeut lagano pritišće akupunkturnu točku ("Tsubos"), radi nježne pokrete, rastezanja i okrete ili jedno vrijeme drži određene dijelove tijela. Shiatsu masaža se primjenjuje da bi se poboljšalo sveopće zdravstveno stanje, dok se kod shiatsu terapije smanjuju određene tegobe koje nas muče.

Jačanje koncentracije

Shiatsu masaža može kod djece spriječiti loše držanje ili način kretanja, kao i pojačati koncentraciju kroz jaču suradnju dviju moždanih polovica. Pored toga, djeca mogu naučiti kako glavu i trbuh ("Yang" i "Yin") staviti u ravnotežu. Neki shiatsu učitelji prilikom tretmana uključuju cijelu obitelj.

Rolfing znači bolje držanje

Nedostatak kretanja, kao i psihički stres mogu učiniti da vezivno tkivo postane ukočeno i nepomično što se očituje pognutim držanjem tijela. To je početak jednog neizlječivog lanca: ukočeno tijelo se više ne može lakano kretati što utječe na disanje i opskrbu kisikom. To pak umanjuje tjelesnu i emocionalnu vitalnost. Kako idemo kroz prostoriju, tako idemo kroz život, kažu rolfing početnici i polaze od toga da čovjek kroz svoje kretanje uspostavlja kontakt sa svijetom u kojem živi. Rolfing povezuje dubinski tretman vezivnog tkiva sa učenjem kretanja i doživljavanjem samog sebe.

Rolferi pretežno rade na jednom faszien sistemu, jednoj mreži koja se sastoji od tankog vezivnog tkiva kojim je obavijen svaki mišić i organ. Tretman se sastoji od određenih zahvata koji imaju svoj redosljed. Kroz rolfing će tjelesno držanje na određeni način biti uspravljeno "iznutra prema van". Prema novim neurološkim istraživanjima, vezivno tkivo igra mnogo veću ulogu pri kretanju nego se to dosada smatralo. Manipulacija vezivnog tkiva utječe prema tome na sposobnost mozga pri koordinaciji kretanja. Iz tih spoznaja se razvilo specijalno područje koje se naziva "Rolfing Movement".

Reiki znači prenošenje energije

Riječ Reiki dolazi iz japanskog jezika i znači "univerzalna životna energija". Svaki čovjek može drugom dati reiki (izgovaraj: ree ki) jer se tako iz okoliša dobivena energija polaganjem ruku dovodi do mjesta gdje je potrebna. Polaganje ruku tj. držanje iznad određenih dijelova tijela teče određenim redosljedom. Od glave prema dolje se djeluje na najvažnije organe, energetske pravce i centre energije ("chakre").

Davaoci reikija djeluju kao posrednici, dakle, ne daju svoju vlastitu energiju. Osoba koja prima energiju bi trebala ležati na mekanoj podlozi i ne mora biti svučena jer energija prolazi kroz svaki materijal. Djeca su posebno osjetljiva na takav način prenošenja energije. Reiki kod njih intenzivira razvojne procese pri čemu se razvija snaga za samoizlječenjem vlastitog tijela ili harmonizira psihičko stanje. Time se umanjuju tegobe kao što su glavobolja, probavne smetnje, nervoza, strahovi, promjenjljiva stanja raspoloženja, smetnje pri koncentraciji ili teškoće sa spavanjem.

Jin Shin Jyutsu znači da je sve protočno

Jin Shin Jyutsu je drevna japanska metoda liječenja koja pridonosi harmoniziranju životne energije i pomaže pri rješavanju energetskih blokada. Za to nije potreban terapeut nego odgovarajuće upute. Slobodno prevedeno Jin Shin Jyutsu znači umjetnost prepoznavanja svojeg unutarnjeg ja i ophođenja sa njim ("Jin = onaj koji zna, osjeća", "Shin = stvoritelj", "Jyutsu = umjetnost"). Ponekad je potrebno samo nekoliko minuta za rješavanje blokada. Prsti će biti položeni bez pritiska na određeno mjesto a ruke će pri tom djelovati kao kabel za startanje motora i pridonijeti tome da energija opet bude u protoku.

Jin Shin Jyutsu sadrži 26 osnovnih ideja koje se nazivaju Sigurnosne bravice (SES). To su zone koje su simetrično podijeljene po različitim dijelovima tijela od glave do stopala. Na određenim bravicama se zaustavlja protok energije ako ne pazimo na svoje tijelo, ako imamo loše životne navike, loše vremenske uvjete, ako smo izloženi otrovima iz okoliša i prehrambenih proizvoda kao i svakoj vrsta stresa. Tegobama koje imamo, upućena je poruka koja kaže da provjerimo što je uzrokom blokade bravice. Ako je napr. SES 5 (unutrašnja strana zgloba na stopalu i peti) zatvoren, može se očekivati da će posljedica toga biti glavobolja, umor i problemi sa probavom.

Centralna točka je pozitivno razmišljanje

Točka u određenim zonama jednog sigurnosnog sistema predstavlja i energetsku točku. Na primjer SES 5 vrijedi kao točka oslobađanja od straha i točka obnove. Teče li energija kroz tu točku, ne samo da će se to pozitivno odraziti na navedene tegobe, nego će osloboditi strahove i dati snagu. Sve što je staro odstraniti i oprezno krenuti u pravcu novog. Centralna točka Jin Shin Jytutsu je pozitivno razmišljanje. Ovdje se polazi od neoborive činjenice moderne psihologije, a to je da svaki čovjek načinom razmišljanja utječe na svoj osjećaj prema životu i time dalekosežno na svoju sudbinu.