Što učiniti ako se dijete razboli na godišnjem odmoru? Ovdje ćete naći najčešće bolesti na putovanjima i kako ih brzo i djelotvorno izliječiti.

Mjehuri od opekotina

Mjehur od opekotina nikada nemojte bušiti iglom. Oni štite donji sloj kože. Spcijalni flaster za mjehure može spriječiti da dođe do bušenja. Ako se je to već dogodilo, na ranu zalijepiti flaster da bi rana ostala čista.

Podljevi krvi i nagnječenja

Oni manje natiču ako se na takva mjesta stavi vlažna krpa, hladna metalna žlica ili hladni jastučić. Oblozi od ulja gospine trave smanjuju dovod krvi do mjesta nagnječenja. Većoj djeci stavljati mast od arnike, malim bebama svaki sat dati 1 granulu homeopatskog sredstva arnica D6, većoj djeci 3 granule, dok ne nastupi poboljšanje.

Proljev

Proljev može kod male djece dovesti do dehidriranja Zbog toga treba piti puno tekućine! Elektrolitna otopina iz apoteke najbrže izjednačuje gubitak minerala. Dojenčadi koja ne žele piti iz bočice, može roditelj sa špricom ubrizgati u usta otpinu voćnog šećera i soli. Djeci koja još piju na bočicu naizmjence davati elektrolitnu otopinu i razrjeđeni mlijčni obrok (prvo u 1:2 dijela vode, poslije 1:1). Većoj djeci moguće je alternativno davati mineralnu vodu, čaj od kimla, koromača i šipka.

Temperatura

Mala djeca često sasvim iznenada dobivaju temperaturu. Sa djecom koja su mlađa od 4 mjeseca poći odmah k liječniku. Kod starije djece ovisno o slučaju: ako vam dijete djeluje živahno, možete sami poduzeti neke mjere. To znači: djetetu dati puno tekućine, lagano ga obući ako osjetite da je jako vruće ili ga pak toplo obući ako ima groznicu. Protiv temperature više od tridesetdevet stupnjeva celzijusa pomažu oblozi koje ćete staviti na listove nogu. U dogovoru sa liječnikom dati čepiće koji snižavaju temperaturu.

Ugrizi insekata

Ugrizi insekata kao što su oce i pčele su bolni ali u pravilu su bezopasni. Ako se žalac još uvijek nalazi u koži, potrebno ga je odmah odsraniti. Mjesto uboda hladiti mokrom krpom ili hladnim jastučićem. Narezani luk, gel protiv insekata, zavoji natopljeni octom i homeopatski Apis (D6) djeluju protiv bolova i oteklina. Svrbež ublažuje gel od zemlje kremenjače, ulje od drveta čajevca ili izmrvljenog trputca. Kod alergijskih reakcija ili uboda u usta brzo potražiti liječničku pomoć. U međuvremenu dajte djetetu da cucla kocku leda.

Krvarenje iz nosa

Krvarenje iz nosa izgleda gore nego što stvarno jest. Da bi se djetetu zaustavilo krvarenje iz nosa, staviti hladnu kompresu na vrat te oprezno stisnuti palcem i kažiprstom djetetov nos. Odmah je potrebno poći liječniku ako se jako krvarenje iz nosa izazvano padom ne zaustavlja.

Bolovi u uhu

Bolovi u uhu mogu se ublažiti oblogom od crvenog luka. Izrezati jedan luk na kockice, zagrijati ga u mikrovalnoj pećnici ili u vrelom termoforu. Napraviti paketić od luka umotavši ga u tanku gazu ili krpu. Fiksirati na bolno uho, elastičnom trakom za čelo, kapicom ili šalom.

Razderotine

Razderotine ostaviti neko vrijeme da krvare, prije nego što ćete rubove rane lagano stisnuti i pokriti flasterom. Razderotine koje su veće od 1 centimetra mora obraditi liječnik. To vrijedi i u slučaju ako se pojave znakovi potresa mozga kako popratna pojava ozljede.

Mučnina za vrijeme putovanja

Dojenčad nikada ne pate za vrijeme vožnje od mučnina, znojenja i želučanih smetnji. Jednogodišnjem djetetu može već pri vožnji automobilom biti loše a niti odrasli nisu pošteđeni te muke. Takva stanja mogu se spriječiti na slijedeći način: ne dozvoliti djetetu da za vrijeme vožnje crta ili čita, dijete bi trebalo gledati ravno a ne sa strane. Obući dijete u za njega ugodnu odjeću. Nekoliko kapi ulja od metvice stavljen na gornji dio šake dobro će doći pri udisanju ili jedna kriška limuna za cuclanje. Vrijedi probati i kapsule od đumbira nabavljene u apoteci. Žvakaće gume i flastere protiv mučnina za vrijeme putovanja dati samo u dogovoru sa liječnikom jer često sadrže dymenhidrinat. Trudnicama se ne preporuča uzimanje takvih preparata.

Ogrebotine

Ogrebotine rijetko jako krvare. Doduše, prljavština koja je prodrla u ranu može dovesti do infekcije. Ozlijeđeno mjesto isprati sa tekućom vodom, pincetom ili krpom ukloniti kamenčiće ili komadiće ivera. Sušiti na zraku.

Sunčanica

Sunčanica se prepoznaje na temelju slijedećih simptoma: jako crvena i vruća glava, vrtoglavica, mučnina i groznica. Dijete odmah skloniti na hladno mjesto, poleći sa lagano podignutim gornjim dijelom tijela, glavu hladiti sa mokrom i hladnom krpom, dati mu što vise tekućine. Kod vrtoglavice i nesvjestice poleći dijete u stabilni položaj na stranu i odmah potražiti pomoć liječnika.

Opekline od sunca

Opekline od sunca se mogu prepoznati na temelju slijedećih simptoma: hladiti, hladiti i samo hladiti sa ručnicima natopljenim vodom kojoj je dodan ocat, zavojima od mlaćenice ili svježeg sira. Produkti za poslije sunčanja sadrže supstance kao allantoin, a-bisabolol, panthenol ili hamamelis i imaju antiupalni učinak te ublažuju tegobe.

Generalno je preporučljivo

Na odmor uzeti telefonski broj kućnog liječnika. Na taj je način moguće riješiti mnogo pitanja. Često je nemoguće zbog jezičnih problema ostvariti komunikaciju u mjestu odmora. Svaki dodatni savjet kućnog liječnika je dobro došao.