1. Beba u pravilnom položaju

Pobrinite se da u svakom položaju dojenja djetetovo tijelo, glava, leđa, trbuh ili nožice zadrže osnovnu liniju tijela, što znači da, primjerice, u položaju “na boku” dijete ne smije ležati na leđima i okretati glavicu prema dojci. Takav je položaj izrazito naporan za djetetove mišiće i gutanje je otežano.

PRAVI POLOŽAJ GLAVE I TIJELA

kako dojiti

KRIVI POLOŽAJ! ZAŠTO - Djetetova glava i tijelo nisu u istoj liniji (pogledaj fotografiju). Dijete bi trebalo postaviti na bok kako bi učinkovito sisalo! Ako imate poteškoća razumjeti, sami napravite test. Pokušajte okrenuti glavu u stranu i u tom položaju u usta uzeti i progutati gutljaj vode.

2. Držanje bebe

Sasvim malene bebice treba pridržavati čitavom dužinom podlaktice od glave do nožica s obaveznim pridržavanjem i fiksiranjem glavice prema dojci.

kako dojiti

3. Pravilno zahvaćanje dojke Pravilno zahvaćanje dojke presudno je za uspješnost dojenja. Zato je važno da dijete približite dojci koja mu mora biti u dohvatu usana. Za početak prihvata dojke glavicu malo nagnite unazad i bradavicom poškakljajte usne. Kad dijete počne otvarati usta, dojku lagano prislonite na donju čeljust, odnosno usnu (bradavica je usmjerena prema gornjoj usni) i čekajte dok dijete do kraja ne otvori usta. Kad se to dogodi, pomozite djetetu zatvoriti usta tako što ćete mu glavicu vratiti u početni položaj. Važno je da dijete uhvati bradavicu i što više areole, a ako se to ne dogodi, nježno odvojite dijete od bradavice i pokušajte ponovno.

kako dojiti

4. Sumnjivi znakovi Primijetite li tijekom dojenja zvukove poput cmoktanja i šuštanja, obratite se liječniku i provjerite ima li dijete prekratku resicu između jezika i donjeg nepca koja mu može otežavati sisanje.

kako dojiti

5. Olakšajte si Uvijek pokraj sebe imajte više jastuka različitih veličina kako biste se mogli ugodno smjestiti. Ako vam tako najviše odgovara, dojite u ležećem položaju jer ćete tako najmanje umoriti ruke.

kako dojiti

6. Imate poteškoća? Potražite pomoć!

Ako želite dojiti, tada ne odustajte od dojenja u slučaju prvih poteškoća, već potražite pomoć. Literatura, internet, prijateljica, SOS-telefon za dojenje ili grupa za potporu dojenju mogu pomoći otkloniti problem.

6-tajni-uspjesnog-dojenja

Foto: Profimedia