Ono što znanstvenici proučavaju kao drevne bočice ustvari su male posudice napravljene od gline. Prvi takvi primjerci bočica pojavljuju se u vrijeme neolitika (oko 5000 godina pr. Kr.), a postaju sve uobičajenije kroz brončano i željezno doba.

Taman za bebinu ruku i s kljunom i rupicom

Posudice su obično tako malene da lako stanu u bebine ruke i imaju kljun s rupicom vjerojatno za sisanje. Katkad imaju nogice i oblikovane su kao bića iz mašte. Budući da nisu imali direktnog dokaza da se radi o bočicama za bebe, znanstvenici su smatrali da je moguća primjena također, hranjenje bolesnih i nemoćnih.

Odučili su iskoristiti sve dostupne znanstvene metode na tri primjerka ovakvih posudica pronađena u vrlo rijetkim dječjim grobovima u Bavarskoj. Posudice su bile male (oko 5 - 10 cm) s izuzetno uskim izbočinom i rupicom. Iako su bočice stare tisuće godina, uspjeli su identificirati ostatke hrane u njima – pokazalo se da sadrže tragove mlijeka domaćeg goveda, ovce ili koze.

Činjenica da su ove bočice nađene u dječjim grbovima i da je u njima bilo mlijeko potvrđuje da su se posudice koristile upravo za hranjenje beba životinjskim mlijekom bilo kao potpuna zamjena majčinom mlijeku i / ili kao dodatna mogućnost hranjenja uz dohranu. Studija na taj način daje važne informacije o praksama dojenja, hranjenja i zdravlja dojenčadi te potvrđuje kako je taj aspekt života u prapovijesno doba, čini se, vrlo sličan i današnjim mogućnostima hranjenja beba.

Izvor: Sciencedaily.com

Foto: Profimedia