Prvo što će dijete napraviti s knjigom koju mu date, je isprobavanje njezine kvalitete u ustima. Zato mu za početak čitalačke karijere kupite literaturu namijenjenu upravo najmlađima – korice tih knjiga su plastične, krpene ili od čvršćeg kartona pa se neće odmah raspasti.

Neka u prvim knjigama bude što manje teksta, a što više sličica. Ilustracije moraju biti što jednostavnije (sjetite se kako nacrtana Miffy koju djeca naprosto obožavaju. Mališani vole jednostavne crteže jarkih boja. Evo prijedloga!

I sami možete napraviti vlastitu knjigu u koju ćete zalijepiti fotografije mame, tate, djeteta, omiljenih igračaka... Možete oblijepiti takvu knjigu plastičnom kuhinjskom folijom za održavanje svježine namirnica ili je izraditi s gotovim malim fotoalbumom. Iznenadit ćete se kad shvatite kakvu ulogu u razvoju govora i djetetova pamćenja može imati jedna takva „knjiga“ izrađena u domaćoj produkciji.

Sad već nešto razumijemo

U sedmom ili osmom mjesecu života djeca počinju primjećivati tekst koji se nalazi ispod jednostavnih sličica, a li ne razumiju baš značenje tih riječi. Zato uče osluškivati riječi koje vi izgovarate. U tom je razdoblju najbolje dijete upoznati s melodičnim stihovima nego s pričama koje ne može razumjeti. U toj dobi dijete može i samo proučavati sličice kad roditelj nije uz njega.

Kratke priče su superzabavne

Kad navrše godinu dana, djeca obično vole slušati kraće priče. U toj dobi mogu biti koncentrirana otprilike tri do četiri minute. Kako biste te trenutke učinili zanimljivima i zabavnima, naučite dijete da aktivno sudjeluje dok mu nešto čitate. Primjerice, dok zajedno gledate ilustracije izravno mu se obraćajte: „Pogledaj kakve boje je dječakova kapica! Crvene! I ti imaš jednu takvu, sjećaš se!“.

Zahtijevajte od djeteta da vam pokaže poznate predmete. S vremenom će ih naučiti pravilno nazivati, a u početku mu u tome morate naravno pomoći. Nakon toga će za vama početi ponavljati posljednje stihove omiljene pjesmice, zapamtiti poneku rečenicu iz bajke i uskoro će doći vrijeme kad će vam reći: „Molim te, pročitaj mi barem još jednu stranicu ove priče!

Foto: Thinkstock