Brojne video kompilacije beba kako izbjegavaju dotaknuti travu na YouTube mnogima su već osvojile srca i nasmijale ih od srca. Našlo se tu Jean Claude van Damme poteza, poza nalik Tomu Cruiseu iz prve Nemoguće misije, a i Keanu Reeves iz Matrixa bi tu mogao štošta naučiti. Načini kako djeca izbjegavaju susret svojih nožica s travom su impresivni i izuzetno simpatični. Ali zašto se bebe plaše trave?

Nikad nisu dotaknuli travu, a dodir s njom izaziva senzorno preoterećenje

Objašnjenje za ovaj strah relativno je jednostavan. Trava predstavlja izvor prevelikog senzornog opterećenja za bebe. Tijekom prvih nekoliko mjeseci života bebin živčani sustav se razvija i prilagođava na okoliš, a mnoštvo zvukova, senzacija, slika i dodira mogu biti preintenzivni za sustav koji informacije još uvijek ne zna obraditi i uskladiti. A baš u toj travi je toliko puno čudnih dugačkih iglica, sve je neravno, mekano, a opet grubo, mokro, vlažno, hladno. Užas.

Kako biste si lakše sve to mogli predočiti, pokušajte zamisliti da nikad niste vidjeli travu. Razlog zašto neke bebe nemaju problem s travom jest što im je različite bebe procesuiraju osjetilna iskustva na različite načine. Zanimljivo je primjerice da često starija djeca s poteškoćama senzorne integracije izbjegavaju travu iz istog razloga kao i mnoge bebe.

Oprez je evolucijski opravdan

No, odbojnost i pikavost trave nije jedini razlog zbog kojeg se beba može užasavati dodira s njom. Prema znanstvenom istraživanju iz 2014., bebe su općenito opreznije u kontaktu s biljkama. Yaleova studija objavljena u časopisu Cognition proučavala je ponašanje beba u kontaktu s različitim predmetima, uključujući i biljke. Kada su bebama pokazane biljke, trebalo im je duže da se odluče dodirnuti ih u usporedbi s drugim predmetima. Čini se da je evolucija ipak zaštitila najmlađe od gutanja i stavljanja u usta – što male bebe često rade - različitih biljaka koje često mogu biti otrovne.

Tekst: I. Š.

Foto: YouTube Screenshot