Mnogo djece si želi braću ili sestre, ali kad je beba tu, nastaju problemi. Roditelji bi na neke stvari trebali obratiti pažnju i prije nego druga beba dođe na svijet


Kada za to dođe vrijeme da se djetetu mora saopćiti vesela vijest o dolasku sestrice ili brata, držite se ovog savjeta - što je prvo dijete mlađe, to je bolje kasnije saopćiti vijest. Kod djece do dvije godine dovoljno je kratko prije poroda objasniti da u majčinom trbuhu nastaje novi život. Još jasnije se može djetetu dočarati nova situacija na taj način da se pogledaju slikovnice koje se tiču te teme.





Djeci vrtićke dobi ne bi trebalo sakrivati trudnoću



Za trogodišnjake i četverogodišnjake trudnoća postaje stvarna tek kad počne rasti trbuh i kad se izvana može osjetiti micanje bebe. Djeci starijoj od pet godina ne treba ništa skrivati. Ona razumiju mnogo stvari o kojima odrasli govore. Onog trenutka kad je trudnoća sigurna, a to je najčešće poslije četvrtog mjeseca, trebalo bi obavijestiti dijete.


Kad je riječ o temi porođaja, nije potrebno ići u detalje. Nemojte djetetu pričati o bolovima. Dijete može okriviti bebu i uplašiti se za mamu.




Osjećaj nesigurnosti


Dijete ne možete zaštititi od promjena koje će dolazak novog člana obitelji značiti za njega. Na dolazak bebe posebno osjetljivo reagiraju djeca između dvije i četiri godine. Njihova osobnost je već snažno razvijena, više nego kod mlađe djece. No, oni još ne mogu, kao starija djeca, shvatiti da dolazak bebe u kuću ne ugrožava njihovo mjesto u obitelji. Upravo djeca te dobi moraju naučiti da ne mogu više biti centar pažnje i da ljubav roditelja moraju dijeliti sa malim bratom ili sestrom.


Pogrešno je djetetu bebu nametnuti kao prijatelja u igri. Činjenica je da se starije dijete u principu ne može igrati s bebom. Mala beba traži svu roditeljsku pažnju i vrijeme, a bebine suze mogu jako smetati starijem djetetu. Zato se ne treba začuditi postavi li dijete pitanje: "Možemo li bebu vratiti natrag?"




Ljubomora djeteta je normalna


Pored razočaranja zbog nepristupačnosti bebe, normalno je biti ljubomoran na bebu. Dijete više ne osjeća sigurnost da ga roditelji u potpunosti vole. Ono zna da je tu još jedno dijete na koje su stalno upućeni. Postoji veliki strah da će mala beba dobiti više ljubavi nego ono.


Zato ljubomoru svog prvorođenog djeteta treba shvatiti kao izražavanje njegove nesigurnosti. Dijete se mora priviknuti na novonastalu situaciju i naći novo mjesto u obitelji. Iako je to teško, treba pokušati ostati smiren kod negativnih reakcija starijeg djeteta.




Kako nadoknaditi osjećaj gubitka?


Najvažnije je djetetu što češće pokazivati koliko ga volite. Ta je potvrda posebno važna u početku. Uzmite album sa slikama prvog djeteta i pričajte mu o vremenu kada je ono bilo beba. Dijete će imati puno pitanja: "Što sam jeo? Jesam li i ja puno plakao? Jeste li i mene morali toliko nositi?" Sa svakom ispričanom pričom bit će mu jasno da se s jednako mnogo ljubavi brinulo o njemu kao što se sada brine o njegovoj sestrici ili braci.


Može se dogoditi da dijete opet traži prsa ili da zatraži pelenu. Neka djeca čak ponovno počinju piškiti u gaćice. Treba djetetu dozvoliti taj korak natrag, ali i ograničiti to ponašanje na kraće vrijeme pred odlazak u krevet. Takve faze dolaze, ali i prolaze.




Kako se starije dijete može uključiti u njegu bebe?



Starije dijete je potrebno uključiti u njegu male bebe. Treba mu dopustiti da je prisutno prilikom kupanja bebe, mijenjanja pelena, nanošenja kozmetike ili treba od njega zatražiti da potraži dudicu. Dvogodišnje dijete može već preuzeti male zadatke.


Djetetu treba odvratiti pažnju za vrijeme dok majka doji, slušanjem audio-kazete ili gledanjem nekog dobrog dječjeg filma. Kad se podmire potrebe bebe, potrebno je uzeti slobodno vrijeme za starije dijete. Tako će osjetiti da je roditeljima jednako važno i da ga se jednako voli kao i bebu.




Očevi mogu nadoknaditi nedostatak majčine pažnje


U prvo vrijeme nakon rođenja bebe očevi mogu preuzeti više brige za starije dijete. Dok majka doji bebu ili se o njoj mora brinuti, očevi mogu nedostatak majčine pažnje kod prvorođenog djeteta nadoknaditi na taj način da se s njim intenzivno bave i preuzmu neke rituale, kao primjerice stavljanje djeteta na spavanje.


Bilo bi idealno da u svakodnevnom funkcioniranju i rutini kod prvorođenog djeteta ne dolazi do previše promjena. Dodatni problemi će se pojaviti, krene li dijete u to vrijeme u vrtić. Ono može dobiti osjećaj odbačenosti da bi za brigu oko bebe ostalo više vremena i prostora.