Do osmog mjeseca se dijete već naviklo na okuse žitarica, voća i povrća, a probavni mu je sustav zreo za prihvaćanje i probavljanje namirnice kao što je meso.

Kojom vrstom mesa se počinje?

U bebinu prehranu prvo treba uvoditi bijelo meso peradi bez kožice (piletina i puretina) jer se najlakše probavlja, nije masno, a bogato je kvalitetnim proteinima i korisnim aminokiselinama. Možete uvoditi i meso jako mladih životinja koje je mekše (teletina i janjetina obiluju hranjivim sastojcima, željezom, vitaminima i mineralima). Tamno meso peradi najčešće se uvodi nakon desetog mjeseca starosti, dok se crveno meso (junetina i govedina) preporučuje nakon navršenih godinu dana.

U dječju prehranu posljednje se uvodi svinjsko meso jer je previše masno i teško probavljivo. Beba ne treba meso jesti svaki dan, pa napravite pauze s povrtnim kašicama obogaćenima rižom, žitaricama ili žumancem, koje obiluje željezom (žličicu po žličicu meko kuhanog jaja, dva puta na tjedan, postupno uvodite u bebinu prehranu tako da tek nakon tri tjedna beba pojede četvrt žumanca u jednom obroku).

Kako pripremati mesne kašice?

  • Meso koje pripremate za bebu mora biti svježe i najviše kvalitete, od životinja čija je prehrana prirodna i nije bila tretirana raznim dodacima i kemikalijama niti su životinje bile liječene lijekovima i antibioticima. Dakle, kupljeno od provjerenih izvora.
  • Uvijek birajte meso mišića jer je ono najkvalitetnije.
  • Pripremajte ga kuhanjem u vodi ili na pari. Bitno je paziti da se meso ne prekuha jer će tada postati previše žilavo i tvrdo, a onda i teže probavljivo vašoj bebi.
  • U početku meso treba davati pasirano (jako usitnjeno), a kasnije sjeckano na komadiće. Idealno ga je kombinirati s povrćem (koje je bogato vitaminima i mineralima, a dijete ga je već probalo) jer će beba tako lakše prihvatiti i progutati meso. Možete ga pomiješati i sa žitaricama, koje će u takvu obroku osigurati dovoljne količine vlakana potrebnih za normalnu regulaciju probave. Iskoristivost željeza iz mesa još je bolja ako ga kombinirate s namirnicama koje su bogate vitaminom C. Prilikom pripreme kašica s mesom preporučuje se dodati nekoliko kapi biljnog ulja (maslinovo, suncokretovo, repičino) koje je izvor vitamina topljivih u mastima (A, D, E, K) i masnih kiselina.
  • Sol se ne preporučuje kod pripreme obroka za bebe, ali ako želite poboljšati okus kašice, neće štetiti ako dodate i malo soli. Nakon prvog rođendana dijete može jesti sve vrste mesa (i svinjsko) i bez miješanja s povrćem.
  • Kada dijete bude moglo žvakati, postupno prijeđite s miksanog na isjeckano meso i poslužite ga uz povrće. Kada djetetu dajete samo meso, vodite računa da ga ne presušite u pripremi jer tada postaje tvrdo za žvakanje, ali i teško za dječju probavu.

Tekst: Lejla Dervoz Rajić

Foto: Thinkstock