Da je majčino mlijeko savršena hrana za dijete, odavno znamo. Ipak, novija istraživanja o tome kada početi s dohranom govore u prilog ranijem uvođenju kašica radi prevencije anemije, kasnijih alergija na hranu...

Podijelite s nama svoje mišljenje o toj temi?

Svjetska zdravstvena organizacija je 2001. godine dala preporuke majkama da je poželjno što duže dojiti te, ako je moguće, isključivo dojiti do 6. mjeseca djetetovog života. Novija istraživanja i revidirani rezultati već postojećih istraživanja Instituta za dječje zdravlje iz Velike Britanije (Institute of child health, UK) majčinom mlijeku više ne daju prednost pred dohranom kad je riječ o malim petomjesečnim ili šestomjesečnim mališanima.



Sumnju u to donose rezultati niza istraživanja i revidiranje postojećih rezultata i zaključaka prema kojima djeca zbog kasnog upoznavanja s ostalom hranom imaju češće problema s anemijom, celijakojom i alergijama na hranu. To pravilo, prema njima, ima smisla propagirati u zemljama s niskim standardom gdje zu životni uvijeti loši (nedostupnost pitke vode, niska higijena i nedostatak hrane) i gdje će djeca biti zaštićenija ako sisaju na majčinim prsima. U zemljama visokog životnog standarda, ovo pravilo bi trebalo nanovo preispititi.



Isti znanstvenici su također zaključili da kasnije uvođenje dohrane u djetetovu prehranu može smanjiti prihvaćanje novih okusa, posebice namirnica gorkog okusa, odnosno prihvaćanje zelenog lisnatog povrća. To pak dalje može dovesti do nezdravih navika u prehrani i kasnije problema s pretilosti.



Preporuka znanstvenika iz Velike Britanije svakako je dojiti novorođenče jer je majčino mlijeko zaista najbolja hrana za njega. Međutim, trenutak kada treba uvoditi dohranu ne treba generalno određivati za svu djecu jer on varira od djeteta do djeteta. Dohranu je najbolje uvoditi prema potrebi svakog pojedinog djeteta i uz nju nastaviti dojiti.



Želite li s nama podijeliti svoje mišljenje o ovoj temi, pišite svoje komentare ispod ovog članka ili se priključite raspravi naForumu.




977-gubi-li-dojenje-opet-bitku



Neki od komantara na forumu:


Danas sam pročitala da se više ne preporučuje samo dojiti nego da treba krenuti sa dohranom ranije. Majka sam 7-mjesečne bebe i čllanak me jako zbunio jer mi smo krenuli sa dohranom tek sa 6 mjeseci kao što se do sada i preporučalo. Dijete mi prihvaća kašice bez problema, zdravo je i veselo i niš mu ne fali.
Zar ćemo svake godine imati novu teoriju?
Prvo me svekrva maltretirala da trebam djetetu davati vodu i sok od naranče (?!?!?!?!?), sad će ispasti da je bila u pravu?

(Zveki)


------------------------


Totalno se slažem. Ja se nisam mogla osloniti ni na pedijatricu, ni na patronažnu sestru... koma. Patronažna mi je govorila da moram obavezno dojiti i zbog toga izdajati ko sumanuta, pa sam si napravila hiperprodukciju mlijeka i dobila upalu. A onda kad sam konačno počela dojiti, pedijatrica mi je već pričala kako moramo počet s kašicama. Pedijatrici bogme nisam vjerovala i pičila sam po svom. Moj mali sad ima godinu dana i potpuno je zdrav, nema nikakvih alergija i već jede gotovo svu hranu.


I dojim još uvijek prije spavanja.


Tko zna, kako se rade ta istraživanja? Kako ti znanstvenici znaju je li mama pazi da jede zdravo da bi onda imala i zdravo mlijeko, je li hrana koju danas jedemo uopće zdrava? Možda klinci danas reagiraju na sve te pesticide, a oni zaključe da je to zato što majčino mlijeko možda odjednom više ne valja... (majac)