U studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu Nature, a kako prenosi CNN health, stoji kako bebe od rođenja vrlo često gledaju u gornji dio lica odnosno područje lica gdje se nalaze oči. Sa otprilike 4 do 6 tjedana koncentracija na oči roditelja ili bližnjih lagano opada, no oko 2. mjeseca života kod zdrave djece ponovno raste na prijašnju učestalost.

Znanstvenici su otkrili da kod djece, kod koje će se kasnije dijagnosticirati autizam, u prvih 6 mjeseci života dolazi do smanjene koncentracije na oči bližnjih. Naime, zdrave bebe će nakon 2. do 9. mjeseca života sve intenzivnije gledati u oči drugih ljudi da bi se tada učestalost gledanja u oči stabilizirala i tog intenziteta ostala katkad i do 3. godine.

Bebama koje su vrlo rijetko tražile kontakt s očima bližnjih, kasnije su dijagnosticirani najozbiljniji oblici autizma. Naime, promatranje očiju je prvi oblik socijalizacije beba, što se kod djece s autizmom kasnije pokazuje kao najveći problem. Cilj ove studije je da se simptomi autizma kod beba zamijete što ranije kako bi se djetetu pomoglo u razvoju od najranije dobi i kako bi se roditeljima omogućilo da što prije saznaju što od djeteta mogu, a što ne mogu očekivati te kako ga poticati.

Foto: Thinkstock