Novorođenče se prvih tjedana može rasplakati zbog svake sitnice. Za­to majka mora osluškivati dijete i pri­la­goditi njegu njegovim pot­re­bama. Možda su baš neki postupci tijekom njege, dojenja ili u samoj komunikaciji od­govorni za uznemirenost dje­teta. Nastojte ih otkriti kako biste ih ubuduće mogli izbjegavati.

Dijete može uznemiriti:

  • kupanje ili prematanje (djeca nemaju sposobnost regulacije temperature pa je lako gube i primaju; ako su gola, osjećaj hladnoće može ih uznemiriti)
  • boravak u naručju nepoznatih (miris i glas nepoznate osobe neke mališane može uplašiti)
  • čišćenje nosića ili oka (najbolje da to rade baka ili otac, a neka majka zatim tješi dijete na prsima)
  • majka ne nosi dijete dovoljno na rukama i ostavlja ga s drugim ljudima
  • majka je odsutna duhom dok njeguje ili hrani dijete te nedovoljno s njim kumunicira

Dijete negoduje na prsima?

Majke često pogrešno tumače dje­te­tovo negodovanje na prsima i zaključuju da dijete odbija prsa i sisanje. Što bi vas moglo zbuniti i navesti na pogrešan zaključak?

1. Dijete mo­­ra naučiti zah­vaćati brada­vi­­­cu i učinkovito sisati. Prve pokušaje sisanja, kada dolazi do ispadanja bradavice iz us­ta, traženja bradavice i okretanja gla­­vice s jedne na drugu stra­­­nu, te do uz­bu­đenja i obes­hrabre­nosti - ne treba shvatiti kao odbijanje prsa. Čim dijete nauči do­­bro prihvatiti dojku i svlada sisanje, ove će po­teškoće nestati.

2. Kada dijete ispušta bradavicu tijekom dojenja, malo posisa pa zatim okreće glavicu, to ne zna­či da odbija sisati. Tak­vo je pona­ša­nje k­a­­rak­te­ris­tično za ma­liša­ne iz­me­đu 4. i 8. mjeseca, ali može se pojaviti i prije. Bilo ka­kav šum, pok­ret, pojava druge osobe, kao i svaka neuo­bičaje­na situacija tijekom do­je­nja, mo­gu odvući pozornost djeteta, uznemiriti ga i zatim omesti ponovni povratak prsima. Ne treba se zbog to­ga previše uzbuđivati.

Dijete će nadoknaditi pot­reb­­ne količine mlijeka do­je­njem u kasnijim obrocima ili čak noću.

Foto: Profimedia