Glava novorođenčeta zauzima gotovo četvrtinu ukupne bebine dužine. Novorođenče rođeno vaginalno, pogotovo ako je porođaj potrajao, može imati stožastu glavu. Na sreću, u nekoliko tjedana nakon rođenja glava će poprimiti lijep okrugao oblik, no važno je tijekom prvih mjeseci voditi računa o tome da beba nije kontinuirano na leđima kako joj glavica ne bi postala spljoštena. Naime, dok je beba budna i nije na rukama, preporučujemo da je što češće stavljate u potrbušni položaj. On ne samo da će spriječiti neželjeno formiranje lubanje nego će i pomoći kvalitetnom razvoju mišićne vratne muskulature.

Ne stavljajte bebu spavati u potrbušnom položaju, važno je da spava isključivo na leđima, no slobodni ste mijenjati mjesto u krevetiću gdje poliježete bebinu glavu sve dok vodite računa o tome da je podloga ravna, bez opuštenih tkanina, jastuka ili plišanih igračaka.

Fontanele Te malene pulsirajuće točke na bebinoj glavi pomogle su da beba iziđe kroz porođajni kanal, a nakon porođaja osiguravaju brzorastućem mozgu da raste i razvija se fantastičnom brzinom, neograničen koštanim tkivom lubanje, tijekom prve godine.

Prednja ili velika fontanela nalazi se na spoju čeonih i tjemenih kostiju, odnosno na vrhu bebine glave i lako se opipava kao mekan prostor između kostiju. Njeno potpuno zatvaranje pričekat ćemo do bebinih 18 mjeseci. Romboidnog je oblika, dijagonalnog promjera do 4 cm.

Stražnja je fontanela manja i trokutasta te se nalazi u prostoru između tjemenih i kostiju na bebinu zatiljku, a potpuno se zatvara oko trećeg mjeseca života. Obje fontanele prekrivene su čvrstim membranama i dobro čuvaju bebin mozak, tako da, ako bebu ne tresete i ponašate se primjereno, nećete ozlijediti ni fontanele, ni glavu ni mozak. Fontanele nam također mogu pomoći da prepoznamo dehidraciju ako su uvučene, a stalno i jako pulsiranje fontanele može upućivati na pritisak bebina mozga.

Tekst: Josipa Brkić

Foto: Thinkstock