Prijevremeno rođene bebe obično nemaju dovoljno snage i koordinacije da bi mogle sisati i hraniti se. Često im je potrebna intenzivna njega i hranjenje kroz sondu u inkubatoru. Tim istraživača iz Tennesseea u SAD-u napravio je studiju i istražio može li glas majke pozitivno utjecati na napredovanje nedonošene djece. U studiji je sudjelovalo 100 beba rođenih prerano, točnije između 34. i 36. tjedna trudnoće, koje su sve hranjene na sondu. Polovina beba je 15 minuta na dan slušala snimke glasa svoje majke na način da su zvuk mamine pjesmice mogle slušati tek kad su sisale dudu varalicu.

Majčin glas skratio je trajanje prehrane sondom

Tijekom pet dana, koliko je trajala studija, bebe iz obje grupe su dobro napredovale na težini. Bebe koje su dobile posebnu dudu varalicu, u prosjeku su brže uzimale hranu i to 2 mililitra adaptiranog mlijeka po minuti dok su bebe bez dude uzimale manje od 1 mililitra po minuti.

Također, bebe koje su mogle slušati pjesmu majke, bile su češće sposobne samostalno sisati i uzimale su hranu šest puta na dan dok su bebe bez mamine pjesme uzimale hranu svega 4 puta na dan. Bebe koje su sisale dudu s maminim glasom dobivale su hranu putem sonde 31 dan, a bebe bez dude tjedan dana dulje, 38 dana.

Bolji sveukupni tjelesni razvoj

U ranijim studijama se već pokazalo kako nedonošene bebe dobro reagiraju na određene vrste glazbe i da majčin glas može pozitivno utjecati na srce, stabilnost pluća, rast i san bebe. No, sada je jasno da je angažman majke i pa i roditelja općenito u životu djeteta od presudne vžanosti za njegov bolji napredak i razvoj.

Foto: Profimedia