1. Prvih dana ne treba dijete stavljati na prsa jer u njima ionako nema mlijeka. TO JENETOČNO!

Dojenje novorođenčetu u početku služi kao utjeha, umirenje i komunikacija s majkom.

Već u prvim satima može poteći i kolostrum, prvo mlijeko kojeg ima vrlo malo (koje je žućkasto i vodenkasto) no i djetetov je želudac malen, veličine oraha. Rano dojenje potiče stvaranje mlijeka i ponajprije smiruje dijete, te ga zbog toga treba poticati kad je god to moguće.

2. Moje je mlijeko vodeno i nekvalitetno. TO JE NETOČNO!

To je jedna od najvećih i najgorih zabluda koje kruže među majkama. Moguće je i da žena sama zaključi tako, jer očekuje da je mlijeko bijelo i gusto poput kravljeg mlijeka. Majčino mlijeko je, međutim, vrlo promjenjivo kad su boja i gustoća u pitanju. Prvo mlijeko kolostrum je vodenkasto i žućkasto. Kad se lakatacija uspostavi tada mlijeko može imati i plavkastu boju. Gustoća mu se mlijenja tijekom svakog podoja. U početku podoja mlijeko je vodenastije, a na kraju podoja gušće. To je dinamika laktacije i nju treba poznavati. Ako se ne želite zamarati tim podacima, tada barem vjerujte da je vaše mlijeko dobro i kvalitetno i da vaša beba može imati zdrav i potpun obrok na vašim prsima. To će biti dovoljno za to da budete uporni i uspostavite dojenje.

3. Ako majka nema mlijeka, treba rjeđe dojiti da se mlijeko nakupi u prsima. TO JE NETOČNO!

Potpuno je krivo razmišljanje da će prsa sama znati koliko mlijeka trebaju proizvoditi i kolike su djetetove potrebe. Ona će to naučiti prepoznavati pomoću podoja koje traži dijete. Dojenje prema rasporedu, rjeđi podoji radi skupljanja mlijeka ili dojenje u točno određeno vrijeme (svaka dva sata) zato treba izbjegavati.

4. Ako majka ima povišenu temperaturu, ne smije dojiti dijete. TO JE NETOČNO!

Ako majka dobije virozu, temperaturu, gripu i slično, ne bi trebala prekidati dojenje, jer majčino tijelo prirodno počinje stvarati antitijela koja se dojenjem prenose i bebi, tako da se donekle štiti i dijete. Osim toga, kad majka počne osjećati simptome bolesti, njena je beba već neko vrijeme bila izložena uzročnicima bolesti.

5. Šeširići za dojenje pomažu kod problema s oštećenim ili uvučenim bradavicama. TO JE NETOČNO!

Šeširići pomažu samo kratko i to kod problema s jako uvučenim bradavicama. U ostalim slučajevima, primjerice kod oštećenih bradavica, šeširići bi ih mogli dodatno oštetiti.

6. Mala prsa ne mogu proizvoditi dovoljno mlijeka. TO JE NETOČNO!

Velika prsa ne jamče uspješno dojenje, to jest velike količine mlijeka, a manja prsa mogu jednako učinkovito proizvoditi mlijeko te potpuno zadovoljiti djetetove potrebe.

Foto: Thinkstock