Kad bi znali odgovor na pitanje zašto beba plače, mnogi bi se roditelji spasili. No, prepoznavanje djetetovog plača pitanje je prakse

Ako je vaša beba mlađa od 5 mjeseci, vjerojatno će uglavnom plakati kasno popodne i navečer. To je normalno i nije znak da s njom nešto nije u redu. Ovaj dugotrajan plač se najčešće pripisuje kolikama tromjesečnih beba.



Problem je vjerojatno u kolikama


Kolike karakterizira neutješan plač i dreka, koje traje dulje od 3 sata na dan više od tri dana zaredom. No, najčešće se se pod takvim plačem zaključi kako beba plače, ali ne znamo zašto.





Nezadovoljstvo se može manifestirati i kao malo cviljenje ili pak višesatno neprekinuto drečanje i vriska. Što više beba plače, to će neutješnija biti te će više odbijati vaše pokušaje da je umirite. Možda će čvrsto stisnuti šakice i držati ih ispred sebe, podignuti koljena i ramena.





Plakanje vaše bebe odnosno osjećaj da ste nemoćni jer je ne možete utješiti može vas dovesti do ruba živaca. No, koliko god vam taj osjećaj bio neugodan, znajte da će ova faza proći i da je treba preživjeti zajedno s bebom.






Koji su još razlozi zašto bi beba mogla plakati:






Plač br. 2. Meni se jednostavno plače


Plač br. 3. Želim na ruke


Plač br. 4. Umorna sam i treba mi odmor


Plač br. 5. Treba mi presvlačenje


Plač br. 6. Meni je pretoplo ili prehladno


Plač br. 7 Treba mi nešto za bolje raspoloženje





Tekst: Roditelji.hr

































Foto: Thinkstock