Teško je reći kada će prva mjesečnica nakon poroda ponovno stići jer svaka žena ima svoj prirodni ritam oporavka i ponovnog uspostavljanja ciklusa. Na kraju je sve to individualno i principu se "normalnim" vremenom uzima veliki vremenski raspon.

Pored individualnih tjelesnih karakteristika i utjecaja iz okoline na pojavu prve mjesečnice će jako utjecati i način kako hranite bebu. Mame koje doje svoje bebe, obično dobivaju prvu mjesečnicu kasnije od onih koje ne doje.

Sljedeća objašnjenja neka vam budu samo orijentiri po kojima ćete se moći ravnati. Ako vas nešto oko vaše mjesečnice ili zdravlja zabrinjava, obavezno se posavjetujte s vašim ginekologom.

Majke koje doje

Prednost dojenja, na koju majke često zaboravljaju, jest ta da dojenje može produljiti period do prve mjesečnice. Ako dijete isključivo dojite, što znači i danju i noću, može proći i godina dana da ne dobijete prvu mjesečnicu. No, ako ste među roditeljima sretnicima čije dijete ranije počne sa spavanjem bez buđenja tijekom noći, čime se smanjuje broj noćnih podoja, mjesečnica bi vam se mogla ranije vratiti - obično je to u slučaju dojilja nakon 3 do 8 mjeseci. Isto vrijedi ako povremeno kombinirate adaptirano mlijeko i bočicu s dojenjem. Ukratko, što češće dojite, to će se vaša mjesečnica vjerojatno kasnije vratiti.

Majke koje bebu hrane adaptiranim mlijekom na bočicu

Ako hranite bebu adaptiranim mlijekom, vjerojatno ćete već oko šest tjedana nakon porođaja dobiti mjesečnicu. Može se dogoditi da do sljedeće mjesečnice prođe i dva do tri mjeseca. I to je normalno.

Oprez za sve novopečene majke!

Mislite na činjenicu da prva ovulacija nakon porođaja dolazi prije prve mjesečnice. Već kod prvog seksa nakon porođaja postoji mogućnost da ponovno zatrudnite ako ne koristite kontracepciju. Nemojte se osloniti na savjete koji govore kako dojilja neće dobiti mjesečnicu niti može zatrudnjeti sve dok doji. Dokaz su mnoge majke koje su trudne i doje. Više o toj situaciji čitajte u tekstu: Dojenje u trudnoći.

Tekst: Ivona Šatrak

Foto: Profimedia