Malena djeca često emotivno burno reagiraju. Njima ponekad dolaze emocije jakog intenziteta i kada ne dobiju ono što su zamislila, ali i kada se doista dogodi nešto tragično. Naučiti dijete da se suoči s emocijama i vlastitim reakcijama važna je životna vještina.

Stoga, jedna mama Shug na TikToku objašnjava govori o  tome kako ne trebamo na jednak način doživljavati svaku emotivnu reakciju koju dijete pokaže, nego mu pomoći da nauči kontrolirati osjećaje i sagledati koliko neki događaj doista 'zaslužuje' emocija.

@lackofimpulsecontrol We need to talk about validating “big feelings.” #Resilience#Scale#EmotionalIntelligence♬ original sound - Shug CM

Ova mama smatra da je moguće da djeca u dobi između 2. i 5. godine nauče procijeniti razmjere onoga što im se događa i na taj način regulirati svoje osjećaje, a roditelji su tu da im pomognu.
U videu ona razgovara sa svojom malenom kćeri i postavlja joj pitanje: 'Jesu li sve nevolje koje ti se dogode jednake?' Djevojčica joj odgovara da nisu.

Potom je mama Shug pita: 'Kada ti pukne balon, je li to velika nevolja ili mala nevolja?' Djevojčica odgovara kako je to mali problem. Potom kaže da je srednja nevolja odlazak iz zabavnog parka, a velika je nevolja kada ti netko iz obitelji umre.

TikTokerica potom zaključuje kako je roditeljski zadatak usmjeriti djecu da sama vrednuju svoje osjećaje, da nauče procijeniti što im se događa u razumnoj mjeri.

Ako se, na primjer, dijete rasplače zato što mu se prepolovila banana, a ono je željelo jesti samo cijelu bananu, roditelj bi trebao razgovarati na ovaj način: 'Baš šteta što je banana prepolovljena, ali znaš li da i dalje ima isti okus, samo je u dva dijela? Možemo se, na primjer, mačevati bananama?'

Drugim riječima, uzmite u obzir djetetove osjećaje, ne ignorirajte ih, ali ih zajedno s djetetom pokušajte staviti u realnu perspektivu.
'Ako svako razočaranje i emociju tretiramo jednako, što će se dogoditi kada budu imali doista ozbiljne probleme?', pita se ova mama.

Roditelji se pitaju kako uvažiti i ne omalovažiti djetetove osjećaje, a ujedno ga naučiti da ih regulira. Često smo kao roditelji ohrabeni da učimo djecu da identificiraju osjećaje kao što su tuga ili ljutnja, ali, kako ova mama objašnjava, jedno je ako se dijete rasplače jer je njegova omiljena šalica u perilici, a drugo je kada plače jer mu nedostaje baka koja je nedavno umrla.

Najbolji način da pomognete svome djetetu da se nosi s velikim i malim 'slomovima srca' jest da mu svojim primjerom pokazujete kako se suočavati s emocijama i kako ih procesuirati. Na osobnim reakcijama djetetu objasnite kada ste se previše naljutili i kako ste trebali reagirati. Kada se dijete nađe u emotivno osjetljivoj situaciji, prihvatite osjećaj i stavite dijete u perspektivu da samo može vrednovati koliku reakciju zapravo taj osjećaj i zaslužuje.